zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Genetik Radim Šrám získal čestnou medaili Akademie věd

29.08.2019
Odpady
Genetik Radim Šrám získal čestnou medaili Akademie věd

Genetik Radim Šrám, který dlouhodobě upozorňuje na zdravotní rizika života ve znečištěných oblastech, získal u příležitosti svých dnešních 80. narozenin čestnou medaili Akademie věd ČR. Prestižní poctu nazvanou De scientia et humanitate optime meritis mu předala předsedkyně AV Eva Zažímalová. ČTK o tom informovalaMarkéta Růžičková z akademie.

Radim Šrám působí v Ústavu experimentální medicíny v pražské Krči. Je celosvětově uznávaným odborníkem v oblasti vlivu znečištěného životního prostředí na lidské zdraví. "Používá přitom metody genetické toxikologie a molekulární epidemiologie, přičemž zjistil, že znečištěný vzduch škodí nejenom dýchacím cestám, ale i kůži a že existují podstatné rozdíly mezi nemocností dětí například v Českých Budějovicích a v Karviné," připomněla Růžičková.

"Ocenění De scientia et humanitate optime meritis je nejvyšší akademická medaile udílená nejen za vědecké výsledky, ale i za přispění k blahu lidstva," uvedla při slavnostním předávání medaile Zažímalová.

Radim Šrám založil a koordinoval vědecký projekt nazvaný Program Teplice, který se zabýval dopady znečištěného životního prostředí na zdraví obyvatel v pánevních oblastech a v Praze. Studium se soustředilo na analýzu dýchacích funkcí, neuropsychických účinků, výsledků těhotenství, úmrtnosti a vzniku nádorových onemocnění. Od roku 2008 Šrám koordinoval také rozsáhlý výzkum znečištění ovzduší na Ostravsku, který sledoval vliv znečištěného ovzduší na zdravotní stav zejména dětí.

"Smůla s našimi výsledky je v tom, že když zjistíme něco zajímavého, obvykle tím nikoho nepotěšíme. Díky práci v AV ČR však důsledkem nebylo to, že bych musel změnit zaměstnání, čehož si velmi vážím," uvedl Šrám při přebírání ocenění.

Uznávaný český genetik je členem několika národních poradních orgánů dohlížejících na kvalitu životního prostředí a působí jako expert Světové zdravotnické organizace, kde se podílí na přípravě materiálů o vlivu znečištěného ovzduší na genetický kód dětí. Je nositelem řady ocenění, například ceny Česká hlava (2008) či medaile J. E. Purkyně (2013).

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí