zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Toužíte se zapojit do záchrany šumavských rašelinišť a přitom zažít exkurzi do nedotčené přírody?

31.08.2019
Ekologická dovolená, cestování
Chráněná území
Toužíte se zapojit do záchrany šumavských rašelinišť a přitom zažít exkurzi do nedotčené přírody?

Chcete se dozvědět zajímavosti o šumavské krajině, jejím vodním režimu nebo o tom, jakou roli hrají mokřady při zmírňování klimatické změny?

Přihlaste se na jednu z našich dobrovolnických akcí Lidé pro rašeliniště!

life.npsumava.cz 338w, life.npsumava.cz 48w, life.npsumava.cz 25w, life.npsumava.cz 695w" sizes="(max-width: 130px) 100vw, 130px" style="margin: 15px 0px 15px 15px; padding: 0px; border: 0px; font: inherit; vertical-align: baseline; float: right; max-width: 100%; height: auto;" />

Projekt LIFE for MIRES - život pro mokřady je otevřený návštěvníkům i obyvatelům národního parku, a proto jsou jeho významnou součástí tzv. ,,Dny pro rašeliniště". Těch plánujeme do roku 2024 celých padesát.

V každé letní sezóně organizujeme šest jednodenních a dvě víkendové akce, během nichž s námi dobrovolníci dopoledne pracují na opětovném zavodnění ohroženého rašeliniště. Zásahem chceme dosáhnout zvýšení hladiny podzemní vody, zastavit probíhající degradaci vzácného stanoviště a znovu nastartovat proces rašelinění. Práce se liší podle lokality. Na některých je potřeba učinit drobné opravy dřívějších revitalizací, na jiných budeme hráze z rašeliny na odvodňovacích kanálech nově zakládat. To vše ručně pomocí lopat, krumpáčů, kbelíků a koleček.

Odpoledne se vydáme na exkurzi do míst, kde vodní režim krajiny nebyl člověkem negativně ovlivněn. Na těchto lokalitách si budeme povídat o správném fungování hydrologie krajiny a pozorovat, jak důmyslně tento systém příroda navrhla a vytvořila. Protože vývoj trval miliony let, je zřejmé, že necitlivý zásah člověka při odvodňování krajiny s sebou nese převratné a zároveň nežádoucí změny, které máme v úmyslu zastavit.

Chcete strávit den na šumavských rašeliništích a dozvědět se víc o vodě v krajině?

Přihlaste se na jeden z našich dobrovolnických Dnů pro rašeliniště.

Termíny a způsob přihlášení najdete

v kalendáři akcí

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí