zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bezpečnou likvidaci pneumatik u Litomyšle má zajistit memorandum

05.09.2019
Odpady
EIA
Recyklace
Bezpečnou likvidaci pneumatik u Litomyšle má zajistit memorandum

Litomyšl a blízké obce chtějí mít jistotu, že zařízení na likvidaci pneumatik, které chce soukromá firma vybudovat v části Pohodlí, nebude ohrožovat okolí. Připravují memorandum pro zachování zdraví, životní úrovně a úrovně bydlení a životního prostředí. Podepsat by se mělo pouze v případě, že stavební úřad vydá potřebná povolení, řekl dnes novinářům starosta Daniel Brýdl (Generace 89).

Memorandum řeší mimo jiné závazné spuštění zkušebního provozu s průběžným měřením míry znečištění ovzduší nebo určuje typ zpracovávaného materiálu, kterým může být pouze drť z pneumatik. Maximální zpracovatelská kapacita se stanoví předem, vznikne fond na podporu dotčených obcí, v lokalitě by měla být i co nejnižší doprava.

Plány společnosti Lamione SE na vybudování zařízení na likvidaci pneumatik vzbudily před časem obavy města i veřejnosti. Firma chce z pneumatik pomocí pyrolýzy získávat olej, plyn a další látky, například síru, uhlík, plyn a ocel. Zařízení za 100 milionů korun by mělo začít fungovat do poloviny roku 2021. Pneumatiky se mají v Brně, kam se svážejí, nadrtit a v Pohodlí pak likvidovat. Firma tvrdí, že moderní technologie založená na indukci je zcela bezpečná.

V areálu bývalého vysílače, který investor koupil před třemi lety, se má denně zpracovat 20 tun rozdrcených pneumatik. V místě se jich bude skladovat 80 až 100 tun jako zásoba na několik dnů. Denně do lokality přijede jedno až dvě nákladní auta.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí