zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Filament do 3D tiskáren z recyklovaného PETu vyvinutý projektem PET MAT již v prodeji!

27.09.2019
Recyklace
Filament do 3D tiskáren z recyklovaného PETu vyvinutý projektem PET MAT již v prodeji!

Vědecký projekt PET MAT, řadu let podporovaný společností Mattoni 1873, letos vyvinul pro 3D tiskárny filament* z recyklovaného PETu. Díky propojení projektu s výrobní sférou již filament putuje k běžným zákazníkům. Tento filament je i po použití v 3D tisku znovu recyklovatelný a uzavírá tak cirkulární smyčku recyklace PETu.

Na konci vývoje produktu stojí společnost EKO MB, která na základě patentu PET MAT vše potřebné aplikovala do reálné výroby a recyklovatelný filament nyní vyrábí a prodává. ,,Díky PET MATu a spolupráci s ním vnímáme narůstající zájem o problematiku zpracování recyklovaného PETu. Jsme rádi, že výzkum se přenesl do aplikované roviny a vidíme uzavření kruhu výzkum - vývoj - výroba, " okomentoval úspěchy projektu Alessandro Pasquale, generální ředitel Mattoni 1873.

Kateřina Nováková z Fakulty architektury ČVUT, která projekt PET MAT vede, říká: ,,Vyvinutý filament pro 3D tisk je unikátní tím, že v porovnání s jinými dostupnými PET filamenty je vyroben z recyklovaného PETu. Aspekt ,,zeleného" přístupu při využití tohoto odpadního materiálu zaujal širokou veřejnost i profesionály. Hlavním myšlenkou je udržitelnost rozvoje s dynamicky se rozvíjejícím 3D tiskem."

,,Prototyp vlákna z PETu už prošel testováním na širokém spektru 3D tiskáren a osvědčil se. Jsme z něj schopni vyrobit bez větších potíží i složité tvary a jeho hlavní výhodou je také to, že je levnější než filamenty ze zahraničí," dodává k úspěchu vědců Ondřej Dvořák, majitel firmy EKO MB.

Link na video s výrobou: https://www.youtube.com/channel/UCse824MQVCdTKMNQtDCaPrQ

Mattoni 1873 projekt PET MAT dlouhodobě podporuje. Cílem podpory je nalézat i další způsoby zpracování použitého PETu jako cenné suroviny v další výrobě. Aplikací výzkumu a propojením s výrobcem EKO MB vznikl obchodní model, který recyklovaný PET efektivně využívá.

V současnosti se skupina Mattoni 1873 soustředí na veřejnou diskuzi o zavedení systému vratných záloh na PET lahve, jež je krokem k jejich opakované recyklaci Aktuální sjednocení barev lahví Mattoni do světlezelené právě tuto recyklaci usnadňuje.

*Vlákno, či tisková struna, z níž se vyrábí 3D objekty na 3D tiskárnách.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí