zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministerstvo životního prostředí zpřísní opatření k dovozu nosorožčích rohů

24.09.2019
Ministerstvo životního prostředí zpřísní opatření k dovozu nosorožčích rohů

MŽP reaguje na pokračující pytláctví nosorožců a šířící se nelegální obchod s nosorožčími rohy dovážených z třetích zemí jako lovecké trofeje, který významně zasáhl i Českou republiku. Nová přísnější pravidla spouštíme 22. září v souvislosti s připomínkou Světového dne nosorožců.

Lovecké trofeje z nosorožčích rohů se často stávají předmětem nelegálního obchodu s rohovinou, například na výrobu medikamentů. Ministerstvo životního prostředí proto začne přísněji posuzovat jednotlivé žádosti o povolení k dovozu nosorožčích rohů jako loveckých trofejí podle Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy (CITES).

V případech, kdy bude v nových správních řízeních povolení k dovozu jako součásti lovecké trofeje vydáno, bude tento dovezený roh muset být nezaměnitelně označen mikročipem v zemi, ze které se bude vyvážet. To je novou podmínkou ČR pro dovoz nosorožčích rohů. Navíc se očipovaný roh stane předmětem následných kontrol (cca do 3-6 měsíců) ze strany příslušných orgánů CITES.

Nosorožčí ,,lék" na rakovinu

MŽP zaznamenalo od roku 2011 celou řada případů nelegálního obchodu s nosorožčími rohy, které obvykle souvisely s aktivitami vietnamské komunity. Většina z těchto rohů pocházela z loveckých trofejí nosorožců dovezených z Jihoafrické republiky (JAR). Proto byl v roce 2014 dovoz nosorožčí rohoviny až do odvolání pozastaven. V posledních měsících ale začal růst zájem o dovoz loveckých trofejí z nosorožců, a to i z jiných afrických zemí, například Namibie.

Kritická situace kvůli pytláctví bohužel přetrvává i přes celou řadu opatření zavedených ve státech zasažených nelegálním obchodem s nosorožčími rohy. Nelegální lov nosorožců eskaluje až v posledním desetiletí, ještě v roce 2006 bylo v JAR evidováno jen 60 upytlačených nosorožců, oproti 1349 kusů v roce 2015, v roce 2017 to bylo 1124 kusů.

Nosorožčí rohovina se využívá v tradiční asijské medicíně. Spolu s větší poptávkou roste dramaticky i cena na černém trhu, která se v současné době pohybuje v rozmezí 20 000 - 30 000 USD/kg. Za rostoucí zájem zákazníků z asijských zemí může především rozšířená, ale vědecky nepodložená informace, že roh nosorožce může vyléčit rakovinu.

Zveme Pražany na film Poslední svého druhu

Světový den nosorožců si Ministerstvo životního prostředí připomene v Kině Pilotů ve čtvrtek 26. září od 17:30 veřejným promítáním filmu Poslední svého druhu (The Last Animals). Snímek natočila bývalá americká válečná reportérka Kate Brooks, díky její práci můžete nahlédnout pod roušku mnohdy nelítostného boje s pytláky slonů a nosorožců a s tím spojeného mezinárodního nelegálního obchodu se slonovinou a nosorožčími rohy.

A na druhou stranu se ve filmu seznámíte i s ochranářskými aktivitami k záchraně severních bílých nosorožců, nejohroženějších savců současnosti. Film byl částečně natáčen v České republice za podpory kontrolních orgánů CITES (ČIŽP, Celní správa ČR) a ZOO Dvůr Králové. Vstup je zdarma.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
27
5. 2021
27-28.5.2021 - Konference
ONLINE
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí