zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Událost MSV: Mezinárodní konference Česko jako cirkulární hotspot bude milníkem v přechodu Česka na oběhové hospodářství

07.10.2019
Odpady
Událost MSV: Mezinárodní konference Česko jako cirkulární hotspot bude milníkem v přechodu Česka na oběhové hospodářství

Mezinárodní konference Česko jako cirkulární hotspot, největší událost letoška v oblasti cirkulární ekonomiky, představí myšlenku cirkulární ekonomiky z mnoha úhlů a ukáže českým firmám možnosti, jak přejít na tento udržitelný způsob fungování.

Globální trendy představí zástupce OECD a inspirativní lokální počiny zase české firmy, které jsou v tomto ohledu nejdále. Na konferenci bude rovněž oficiálně zahájena činnost Českého cirkulárního hotspotu, který by k šíření myšlenky a především v implementaci konkrétních kroků měl českých firmám pomoci. Konference se koná v úterý 8. října na brněnském výstavišti jako součást Mezinárodního strojírenského veletrhu.

,,Cirkulární ekonomika je sílícím trendem, který má ambici rozvinout potenciál států i mezinárodních společenství. V Česku je zatím míra znovuvyužití druhotných surovin o třetinu pod průměrem EU. Spolu s řadou progresivních českých firem ale děláme vše pro to, abychom se z této pozice dostali mezi světové lídry v cirkulárním hospodářství. Říjnová konference nás má na této cestě dostat opět skokově dál," říká Soňa Jonášová, ředitelka Institutu Cirkulární Ekonomiky, který akci pořádá.

Český cirkulární hotspot oficiálně zahájí svou činnost

Jedním z hlavních bodů programu bude slavnostní otevření Českého cirkulárního hotspotu, který vzniká ve spolupráci INCIEN a agentury CzechInvest. ,,Tímto projektem se připojujeme k mezinárodní platformě. Prostřednictvím hotspotu budeme aktivně propojovat české ekoinovační firmy se zahraničními partnery a také posílíme mezivládní spolupráci," přibližuje Soňa Jonášová. Mezinárodní síť cirkulárních hotspotů na místě představí Nizozemec Hans Van Ek, jedna z významných světových osobností cirkulární ekonomiky.

Druhý díl studie o cirkulárním Česku

Další slavnostní premiéru zažije i publikace Cirkulární Česko 2, která bude v rámci konference pokřtěna a uvedena panelovou diskusí s tvůrci. Publikace, za kterou stojí INCIEN, Direct People a JIC, navazuje na úspěšnou studii z roku 2018. Ta představila příklady inovativních firem, které se již vydaly cirkulární cestou. ,,Loňská studie inspirovala tisíce českých podnikatelů a manažerů. I díky tomu se mnohé posunulo vpřed, a proto považujeme za podstatné navázat a ukázat potenciál cirkulární ekonomiky v českém kontextu a představit další aktuální příklady z praxe," vysvětluje spoluautor publikace Cyril Klepek z inovační agentury Direct People.

Mnoho inspirativních českých cirkulárních příběhů si budou moci návštěvníci konference poslechnout naživo. Vystoupí například spoluzakladatel firmy Adler Martin Hausenblas a popíše, jak může fungovat jeden z největších evropských výrobců reklamního textilu bez vytváření odpadu. Majitel Brokis Glass Jan Rabell zase ukáže, že i do tradičního sklářství se dají zabudovat prvky cirkulární ekonomiky. Jako překvapení na závěr vystoupí majitel celosvětově úspěšné české firmy, která vsadila na modularitu, inovace a efektivní využívání zdrojů.

Cirkulární strategie přináší nové formy financování

Další blok konference bude patřit oceli a strojírenství v kontextu cirkulární ekonomiky. Poukáže na ocel jako jeden z mála stoprocentně recyklovatelných materiálů. V další sekci budou mít účastníci konference zcela unikátní příležitost dozvědět se uceleně o formách financování cirkulárních projektů. Zástupci bank, investičních fondů nebo poradenských společností nabídnou podnikatelům konkrétní tipy pro jejich byznys.

Na úterní konferenci pak naváže čtvrteční setkání u kulatých stolů, kde odborníci proberou s podnikateli konkrétní cirkulární témata od využití vody, přes digitalizaci výroby až po eko-design.

Mezinárodní konference i další doprovodný program je pro návštěvníky veletrhu s platnou vstupenkou zdarma. Na zvolené akce se stačí pouze s předstihem registrovat, protože kapacita sálu je omezená a po jejím naplnění bude možnost registrace uzavřena.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí