zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jihomoravský kraj rozdělil mezi obce 10 000 vratných kelímků

30.09.2019
Ekostyl
Odpady
Dotace
Ekologické vzdělání a výchova
Města a obce
Recyklace
Jihomoravský kraj rozdělil mezi obce 10 000 vratných kelímků

Nejvýraznější letošní akcí v rámci kampaně #KrajBezPlastu bylo pořízení a darování vratných kelímků jihomoravským obcím. Celkem bylo pořízeno 10.000 kusů kelímků za cca 217 tis. Kč. 

Darování vratných kelímků bylo financována z rozpočtu Jihomoravského kraje, projektu Zdravý kraj a místní Agenda 21. Transparentní kelímky o objemu 0.5 litru které dodala společnost NickNack jsou potištěné novým logem Jihomoravského kraje a logem projektu Zdravý kraj. ,,Kelímky jsou darovány obcím na základě darovacích smluv. Stěžejní podmínkou daru je, aby obce tyto kelímky nerozdávaly občanům jako dárek nebo propagační předmět, ale aby je na akcích poskytovaly na zálohu a kelímky tak byly co nejvíce v oběhu," upřesnil Miroslav Kubásek, předseda Výboru pro meziregionální vztahy Jihomoravského kraje.

Obdarováno bylo v prvním kole 19 obcí z jižní Moravy. Dary byly primárně určeny pro obce, které jsou zapojené do Projektu Zdravý kraj a místní Agenda 21. Počet kusů pro jednu obec se pohyboval v rozmezí 150 - 500 kusů. V první vlně bylo v červnu rozděleno 8.450 kusů, dnes Rada Jihomoravského kraje rozhodla o darování zbývajících 1.550 kusů vratných kelímků. Doposud obdarovanými obcemi jsou Břeclav, Hodonín, Maršov, Pozořice, Železné, Vedrovice, Vacenovice, Velatice, Unkovice, Tvarožná Lhota, Telnice, Šlapanice, Šardice, Strachotín, Rudka, Rebešovice, Ratíškovice, Petrov, Boskovice. Na základě dnešního rozhodnutí Rady Jihomoravského kraje vratné kelímky poputují také do Branišovic, Březiny u Křtin a Pohořelic.

Jihomoravský kraj již dlouhodobě usiluje o uplatňování principů udržitelného rozvoje a odpovědného chování k životnímu prostředí. Od roku 2008 je Jihomoravský kraj členem Národní sítě Zdravých měst České republiky a přijal také Deklaraci Projektu Zdravý kraj, jehož cílem je zlepšit zdraví a kvalitu života obyvatel regionu. Jihomoravský kraj se letos na jaře připojil k iniciativě Ministerstva životního prostředí vlastní kampaní #KrajBezPlastu, jejímž cílem je omezit užívání jednorázových plastových obalů a dalších zbytečných plastů v regionu. Krajská kampaň #KrajBezPlastu se také ocitla jako jeden z finalistů v soutěži Nejlepší praxe Zdravých měst a krajů 2019.

Zdroj: Jihomoravský kraj

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí