zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Firma s inspektory nekomunikovala a neumožnila kontrolu přeshraniční přepravy odpadů. Dostala pokutu 100 tisíc korun

07.10.2019
Odpady
Doprava
Šlendryján
Firma s inspektory nekomunikovala a neumožnila kontrolu přeshraniční přepravy odpadů. Dostala pokutu 100 tisíc korun

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Praze uložili pokutu 100 tisíc korun společnosti EURO-KAZ, s.r.o. Firma neumožnila inspekci provést kontrolu zaměřenou na přeshraniční přepravu odpadů. Porušila tím zákon o kontrole.

Inspektoři ČIŽP obdrželi od Celní správy v polském Bělostoku informaci o přeshraniční přepravě odpadní pryže a měděné strusky pocházející údajně z Ruska. Příjemcem tohoto odpadu měla být firma EURO-KAZ se sídlem v Praze na Žižkově. Inspektoři proto zahájili se společností kontrolu a stanovili termín, kdy se má zástupce společnosti dostavit do kanceláře ČIŽP. ,,Požadovali jsme například předložit doklady o původu přepravovaných odpadů, jejich množství a dokumenty vydané celním úřadem. Nikdo ze společnosti EURO-KAZ se však ke kontrole nedostavil, ani neomluvil. Firma nekomunikuje," řekl Václav Beroušek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Praha.

Inspektoři se poté vypravili do sídla firmy uvedené v obchodním rejstříku. Při pochůzce ale nic nenasvědčovalo tomu, že na uvedené adrese se zástupci firmy skutečně vyskytují.

,,Kontrola dodržování povinností při přeshraniční přepravě odpadů tak nemohla být provedena. Nevíme, zda nějaké odpady do Česka skutečně dorazily, a jak s nimi případně bylo nakládáno. Nedostavením se ke kontrole a nedoložením požadovaných dokumentů může obviněný sledovat zastření porušení zákona o odpadech,"

dodal Beroušek.

Proti pokutě nepodala firma, která má rumunského jednatele, odvolání. Sankce je od 4. září pravomocná.

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí