zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lyžařský klub Severka dostal pokutu 100 tisíc korun za neoprávněné vjezdy do druhé a třetí zóny CHKO Beskydy

14.10.2019
Chráněná území
Šlendryján
Lyžařský klub Severka dostal pokutu 100 tisíc korun za neoprávněné vjezdy do druhé a třetí zóny CHKO Beskydy

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany přírody v Ostravě uložili pokutu 100 tisíc korun Lyžařskému klubu Severka z.s. Ten se svými motorovými vozidly dlouhodobě, opakovaně a neoprávněně vjížděl do druhé a třetí zóny CHKO Beskydy mimo silnice a místní komunikace. K těmto vjezdům neměl provozovatel lyžařského areálu v Dolní Lomné výjimku dle zákona o ochraně přírody a krajiny.

Při kontrole v únoru 2019 inspektoři ČIŽP zjistili, že po účelové komunikaci označené dopravní značkou ,,Zákaz vjezdu všech motorových vozidel" se pohybovaly například dva ski busy obviněného. Ten dále přiznal, že po této komunikaci kromě ski busů také běžně jezdí další motorová vozidla spolku - autobus Karosa, čtyřkolka a 10 osobních vozidel spolku. ,,Žádné z těchto vozidel však v době kontroly nemělo udělenu výjimku k vjezdům. Spolek byl přitom už v roce 2014 upozorněn Správou CHKO, že komunikace není volně průjezdná. A v roce 2018 byl na tuto skutečnost písemně upozorněn i inspektory ČIŽP. Přesto ve vjezdech bez potřebné výjimky pokračoval," řekl Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Ostrava.

Teprve až v průběhu kontroly spolek požádal Správu CHKO o výjimku vjezdu pro všechna uvedená i další vozidla. Správa CHKO poté spolku potřebnou výjimku vydala. Tato výjimka se však týká jen určených vozidel ve vlastnictví spolku a neumožňuje vjezd motorových vozidel návštěvníků lyžařského areálu.

,,Ochrana přírody ve zvláště chráněném území zasluhuje maximální respekt ze strany každého, kdo takové území využívá. Není možné, aby kdokoli, do těchto území vjížděl, bez potřebné výjimky," komentoval Kozubek.

Lyžařský klub Severka proti pokutě nepodal odpor, sankce je pravomocná.

vyzaduji

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí