zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dánové si mohou zalyžovat doma, na spalovně odpadu v Kodani

05.10.2019
Odpady
Dánové si mohou zalyžovat doma, na spalovně odpadu v Kodani

Dánové napříště už nemusí na lyže cestovat do Norska nebo Švédska. Přímo v Kodani, hlavním městě téměř zcela ploché země, se dnes otvírá lyžařský svah zbudovaný na střeše obří spalovny odpadu. Lyžovat se tu bude i bez sněhu na umělém povrchu. Zelené plastové rohože už jsou položeny, hlásí agentura DPA.

Sjezdovka se otvírá po několikaměsíčním zpoždění na šikmé střeše spalovny odpaduAmager Bakke. Kodaňský starosta Frank Jensen oznámil, že jako první se po 450 metrů dlouhém svahu dnes odpoledne svezou profesionálové z dánského národního lyžařského týmu společně s architekty. Poté přijdou na řadu další milovníci zimních sportů. "Je to jakési předání ze strany oficiálních míst obyvatelům Kodaně," řekla Cecilie Nielsenová z provozovatelské firmy CopenHill.

Původně měl být neobvyklý projekt slavnostně otevřen už loni v prosinci. Znemožnilo to mimo jiné nepříznivé počasí, kvůli němuž se zdržela instalace rohoží. Autoři projektu si však museli také sehnat mnoho povolení, protože běžně není možné, aby se lidé zdržovali na střeše spalovny. "Museli jsme zajistit, aby na zařízení byla stoprocentní bezpečnost," říká Nielsenová.

Dánsko je plochá země. Nejvyšším vrcholem je 170 metrů vysoký Möllehöj ve východním Jutsku. Přesto je v zemi podle Nielsenové na 600.000 lyžařů. Ti ale za svým oblíbeným sportem museli dosud cestovat do Norska, Švédska nebo do Alp. Projekt CopenHill jim má poskytnout alternativu.

Pětaosmdesát metrů vysoká spalovna zároveň dodává elektřinu a teplo pro zhruba 150.000 domácností. Proto se také nachází blízko centra města a mnoho turistů ji pravděpodobně zachytí i na svých fotografiích se sochou Malé mořské víly, která je symbolem Kodaně.

Spalovna má v budoucnu nabízet i další možnosti trávení volného času. Například na jaře tu má přibýt lezecká stěna.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí