zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Po plug-inech přichází Volvo s prvním elektromobilem

15.10.2019
Doprava
Ekologická auta
Po plug-inech přichází Volvo s prvním elektromobilem

Volvo představí zanedlouho svůj první elektromobil. Bude se jednat o elektrické provedení jejího druhého nejpopulárnějšího modelu současnosti, kompaktního SUV XC40. Stejně jako u aut se spalovacím motorem se také u elektromobilů snaží konstruktéři severské značky o maximální bezpečnost.

Za účelem minimalizace rizik pro cestující konstruktéři u elektrického provedení XC40 například přepracovali příď vozu a posílili její strukturu tak, aby došlo ke kompenzaci absence motoru, coby významné součásti struktury vozu. ,,Základní požadavky na bezpečnost byly u tohoto modelu stejné jako u jakéhokoli jiného volva. Protože uvnitř cestují lidé, bylo třeba vůz navrhnout tak, aby pro ně byl bezpečný," uvádí Malin Ekholm, ředitelka pro bezpečnost ve společnosti Volvo Cars.

Ochrana baterie i lidí

Aby přispěla k bezpečnému cestování posádky vozu a k ochraně akumulátoru v případě kolize, vyvinula automobilka Volvo novou bezpečnostní strukturu, která chrání cestující i baterii elektrické verze XC40. Baterie je chráněna bezpečnostní klecí, která je tvořena rámem z lisovaného hliníku a integrována do střední části konstrukce vozu, čímž okolo akumulátoru vznikla vnitřní deformační zóna. Výhodou umístění akumulátoru v podlaze vozu je mimo jiné také snížení těžiště vozu, což přispívá k lepší odolnosti proti převrácení.

K zesílení struktury vozu nedošlo pouze v přední části, ale také vzadu, kde je do konstrukce integrován elektromotor. Takové řešení přispívá k lepšímu rozdělení energie nárazu, která se z velké části rozptýlí mimo kabinu. ,,Bez ohledu na to, zda jsou poháněny elektromotorem, nebo spalovacím agregátem, musejí být vozy Volvo bezpečné. Plně elektrické Volvo XC40 bude jedním z nejbezpečnějších vozů, které jsme dosud vyrobili," uvedla dále Malin Ekholm.

Další krok v přípravách na autonomii

Elektrické Volvo XC40 představuje nové technologie i v oblasti aktivních bezpečnostních systémů. Jedná se o první model značky vybavený novou senzorickou platformou pokročilých asistenčních systémů řidiče ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) se software vyvinutým firmou Zenuity. Ta je společným podnikem automobilky Volvo Cars a společnosti Veoneer, které ji vlastní.

Nová ADAS platforma představuje moderní modulární systém aktivní bezpečnosti, který je tvořen celou řadou radarů, kamer a ultrazvukových senzorů. Díky jeho modulární povaze lze celý systém snadno dále rozvíjet, přičemž může posloužit jako základ pro budoucí představení technologie autonomního řízení.

Podobu elektrického XC40 zveřejní Volvo zanedlouho, 16. října.

Zdroj: http://www.ifleet.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí