zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová kampaň v Ostravě upozorní na nelegální ukládání odpadů

26.10.2019
Odpady
Šlendryján
Nová kampaň v Ostravě upozorní na nelegální ukládání odpadů

Městská odpadová společnost OZO Ostrava ve spolupráci s městskou policií chystá informační kampaň, která má obyvatele upozornit na nelegální odkládání velkoobjemového odpadu vedle popelnic. Kampaň OZO Ostrava zahájí v pondělí, a to tím, že po dobu tří týdnů pozastaví pravidelný odvoz objemného odpadu od kontejnerových stanovišť. Chce tak občany upozornit, že řešení tohoto problému je především na nich samotných. Novinářům to dnes řekl ředitel společnosti Karel Belda.

"V Ostravě existuje nadstandardní systém, jak je možné se legálně zbavit velkoobjemových odpadů," připomněl Belda. Lidé je bezplatně mohou odevzdat ve sběrných dvorech. Mimo to si občan může svoz odpadu objednat až ze svého bydliště, neplatí za likvidaci odpadu, ale jen za jeho odvoz, náklady jsou obvykle od 50 do 500 korun, minimálně dvakrát ročně bývají v jednotlivých částech města přistavovány i velkoobjemové kontejnery

Přesto podle nedávného průzkumu společnosti 11 procent dotazovaných občanů Ostravy přiznalo, že objemné odpady z domácnosti v poslední době odložili na zem vedle kontejneru. "I když za posledních deset let, kdy město spolu se svou svozovou společností OZO Ostrava uspořádalo několik osvětových kampaní na téma správného nakládání s objemnými odpady, se množství takto jednajících občanů snížilo na polovinu, stále to nestačí. Na ostravských sídlištích se černé skládky u kontejnerů objevují opakovaně. Jsou přitom pro občany nebezpečné, obtěžující a jejich odklízení je nákladné," uvedla mluvčí společnosti Vladimíra Karasová.

Město ročně zaplatí za svoz takového odpadu minimálně 1,5 milionu korun. V době, kdy společnost OZO pozastaví odvoz velkoobjemového odpadu, budou v pohotovosti i strážníci, kteří by se měli snažit zjistit, kdo odpad v místě odložil. Následná informační kampaň pak poběží až do poloviny prosince. Při ní bude zhruba 1500 kontejnerů na směsný komunální odpad polepeno velkými informačními samolepkami, které budou občany na tento problém upozorňovat. Polepené kontejnery budou umístěny na ostravských sídlištích, kde je problém s černými skládkami největší. Informační kampaň poběží i na sociálních sítích a chystá se i fotosoutěž. Jen v loňském roce svezlo OZO od kontejnerů 641 tun objemných odpadů.

Martina Helánová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí