zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Unikátní Alej svobody propojí Vestec a Hrnčíře. Lidé sázením oslaví 30 let demokracie

02.11.2019
Příroda
Unikátní Alej svobody propojí Vestec a Hrnčíře. Lidé sázením oslaví 30 let demokracie

Širokou škálu oslav 30. výročí Sametu doplní také netradiční výsadbová akce. V sobotu 9. listopadu se stovky lidí z celé republiky sjedou do malých vesnic Vestec a Hrnčíře na jihu Prahy, aby zde společně obnovili přes kilometr dlouhou polní cestu, která se znovu stane spojnicí obou obcí. K tomu vysadí ovocnou alej 132 stromů. Akce Nadace Partnerství tím navazuje na loňskou výsadbu Aleje svobody pod horou Říp, která završila úspěšnou kampaň Stromy svobody pořádanou ke stému výročí Československa. Na výsadbu nové Aleje svobody Vestec-Hrnčíře je zván každý, stačí se zaregistrovat na www.sazimebudoucnost.cz/alejsvobody.

,,Loňská výsadba aleje u obce Mnetěš na dohled Řípu, které se účastnily tři stovky dobrovolníků, měla nesmírně pozitivní náboj. Proto jsme se rozhodli ji každým rokem zopakovat a udělat z ní takovou putovní oslavu svobody a demokracie. Obnova starých cest je navíc nesmírně důležitá pro přerušení souvislých pásů polí, navrácení krajinné mozaiky i pro omezení eroze půdy. Říkáme, že každý s námi může sázet budoucnost, výsadba Aleje svobody je jedinečnou příležitostí, jak si vše vyzkoušet na vlastní kůži," láká strategický ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata s odkazem na iniciativu Sázíme budoucnost, pod jejíž hlavičkou se sázení aleje koná.

Trasa cesty bude kopírovat historické mapy, kudy původní polňačka vedla. Lemovat ji budou staré odrůdy různých ovocných stromů, jako jsou jabloně, hrušně a třešně. Na celkem 1060 metrech tak nově vyroste 132 nových stromů. Výsadu doplní květinová louka, která zvýší biodiverzitu a poskytne útočiště pro živočichy. K odpočinku budou podél cesty sloužit jednoduché dřevěné lavičky. Obnova historické polní cesty přispěje k budování Zelené páteře, kterou obec realizuje ve spolupráci s Klárou Salzmann již od roku 2015.

,,V současné době je okolí vesteckého rybníka hezky upraveno, chybí však přímé napojení mostu přes rybník, které by mohlo lidi víc vtáhnout do krajiny, nabídnout klidné vycházky s výhledem do okolí a propojit sousední obce Hrnčíře a Vestec," vypočítává krajinná architektka Zuzana Grečnárová ze studia Zahrada Praha, která se na projektu výsadby podílela.

Organizátoři očekávají stovky dobrovolníků. Účast již přislíbili velvyslanci a velvyslankyně severských ambasád, kteří se do výsadby obují společně. Počítá se také s účastí základních škol, univerzit, firem, ministerstev a samozřejmě starousedlíků. Na místě také vystoupí písničkář Miroslav Paleček, známý jako polovina semaforského dua Paleče&Janík, ale také jako originální interpret písní Osvobozeného divadla. ,,Lidé mohou podpořit myšlenku i na dálku a přispět na symbolický metr v aleji. Jako výjimečný dárek či památka může sloužit vlastní strom, který si lidé rovněž mohou pořídit. Sázet ale může přijet bez omezení skutečně kdokoliv," zve Miroslav Kundrata.

Loňské více než kilometrové aleji pod horou Říp, která vyrostla jako tečka za kampaní Stromy svobody, se po roce až na výjimky daří. ,,Stromy pravidelně zaléváme, ale na některých z nich si bohužel začali pochutnávat srnci nebo hraboši, kteří nám prokousali i zavlažovací vaky. Díky vzorné péči firmy Arboeko z Obříství se ale podařilo většinu škod napravit a zachránit 96 % stromů. Do termínu oslav 17. listopadu na místo přibude i nová odpočinková lavice se stojanem pro kola a pamětní cedulí, u které se budou moci poutníci a cyklisté zastavit a pokochat pohledem na Říp. Přál bych si, aby takovou krásnou alej mohla mít každá obec alespoň jednu," líčí tamní situaci starosta Mnetěše Vladimír Satran.

Podívejte se na reportáž z loňské výsadby

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí