zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Autodíly nové nebo použité?

01.11.2019
Doprava
Ekologická auta
Autodíly nové nebo použité?

Mnoho automobilů cestujících na českých silnicích je stará více než 10 let. Tento výsledek nás staví do nepříliš slavné pozice v Evropě...

Přestože počet nových aut neustále roste, jsme daleko od výsledků dosažených v jiných zemích Evropy. Jen za rok 2018 se do Čech přivezlo více než 130 000 ojetých vozů. Možná to je jeden z důvodů rostoucí popularity recyklace automobilových dílů.


Automobily a vliv na životní prostředí


Nárůst počtu použitých automobilů učinil automobilový průmysl jedno z největších průmyslových odvětví na světě. Pokud by se všechny automobilové společnosti sloučily, staly by se šestou ekonomikou na světě. Fungování tak velkého počtu aut má velký dopad na přírodní prostředí. Chcete-li si pořídit nové autodíly a nářadí, klikněte zde.

Auta jej ovlivňují různými způsoby během jejich životního cyklu. Nejprve se jedná o spotřebu energie a zdrojů, emise plynu, produkci odpadu během výroby, provozu a po jejich použití. Tento problém již dlouho uznávají právní předpisy Evropské unie, které se také promítly do vnitrostátních právních předpisů upravujících, co by se s autem mělo stát po jeho odstavení z provozu. V Čechách je v platnosti zákon o recyklaci starých vozidel, který vyžaduje, aby taková vozidla byla převedena pouze na certifikované demontážní stanice vozidel.

Použité náhradní díly

S počtem ojetých aut stoupá také počet těch, kteří do svých vozů používají starší náhradní díly. Použité díly jsou pro některé krajní řešení a pro ostatní normy. Existují řidiči, kteří kupují všechno nejlevnější, ale hledají náhradní díly z trhu s náhradními díly. Ne vždy je to však správné a bezpečné řešení. K nákupu nových autodílů si vyberte spolehlivého a ověřeného dodavatele.

Které díly bychom neměli kupovat již použité

Airbagy
Jednou z částí auta, které mohou být považovány za nebezpečné při jejich opětovné montáži v jiném autě, bychom určitě zmínili airbagy. Bez ohledu na jejich stav nebo stáří se jedná o prvky, které přímo ovlivňují účinky kolizí vozidla a jejich nesprávná obsluha může způsobit více škody než užitku. Airbag lze zakoupit v autorizovaném servisním středisku často levněji než použitý. Nikdy nevíte, jak byl airbag uložen a používán. I když vyjmeme airbag z novějšího vozu, musí být téměř identický, abychom se ujistili, že v druhém bude fungovat správně.

Imobilizér
Imobilizér je jistě zařízení, jehož demontáž a opětovné sestavení v jiném autě je prostě přehánění. I když je to výhodné, nikdy nevíte, jak takové zařízení bude fungovat. To s sebou nese riziko náhlého zastavení vozidla během jízdy, což je již spojeno s velkým nebezpečím pro silniční dopravu.

S nákupem starých autodílů sice ušetřit můžete, ale pokud použijete staré brzdové destičky nebo použité lišty stěračů, můžete ohrozit nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí