zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Společnost AGT-AGROGAST dostala pokutu 150 tisíc za úniky závadných látek ze svého areálu v Blšanech u Loun

05.11.2019
Voda
Havárie
Šlendryján
 Společnost AGT-AGROGAST dostala pokutu 150 tisíc za úniky závadných látek ze svého areálu v Blšanech u Loun

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Ústí nad Labem uložili pokutu 150 tisíc korun společnosti AGT-AGROGAST, s.r.o. Z biofermentačního střediska firmy v Blšanech u Loun unikaly látky závadné vodám a nekontrolovatelně zasakovaly do půdy. Navíc provozovatel s těmito závadnými látkami - výluhy ze slámy a drůbežím trusem - nakládal bez schváleného havarijního plánu, čímž porušil vodní zákon.

Inspektoři byli v areálu firmy během roku 2018 celkem na čtyřech kontrolách. Zjistili, že závadné látky vytékaly například z haly s uskladněnou slámou a drůbežím trusem, která měla poškozenou střechu. ,,Do haly tak stékala srážková voda, smísila se s uskladněným materiálem, a protože hala měla navíc i poškozené stěny, tak tyto závadné látky z haly vytékaly ven na okolní pozemky," popsal Pavel Grund, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí nad Labem.

Podle vodního zákona je přitom každý, kdo zachází se závadnými látkami ve větší rozsahu povinen učinit odpovídající opatření, aby nevnikly do povrchových a podzemních vod, neunikly do půdy a nedocházelo k jejich nežádoucímu smísení se srážkovými vodami.

Odebrané vzorky vod, například z kaluže na pozemku, prokázaly silné znečištění organickými látkami. ,,Jako přitěžující okolnost inspekce vyhodnotila to, že činnost ve středisku probíhala až do doby kontroly bez havarijního plánu. O jeho schválení firma požádala Městský úřad Louny až po naší kontrole," dodal Grund.

Společnost AGT-AGROGAST se proti uložené pokutě odvolala, Ministerstvo životního prostředí ale odvolání zamítlo a pokutu potvrdilo. Sankce je pravomocná.

Závadné látky uniklé z biofermentačního střediska společnosti AGT- AGROGAST v Blšanech u Loun.

Závadné látky uniklé z biofermentačního střediska společnosti AGT- AGROGAST v Blšanech u Loun.

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí