zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nelegální skládka chemikálií v Budčevsi odstraněna za 2,6 mil.

08.11.2019
Odpady
Šlendryján
Nelegální skládka chemikálií v Budčevsi odstraněna za 2,6 mil.

Město Jičín dalo ve druhé polovině října odstranit 49 plastových kontejnerů s chemikáliemi, které byly na konci září nelezeny v Budčevsi nedaleko Jičína. Specializované firmě za odvoz a likvidaci chemikálií zaplatí asi 2,6 milionu korun bez DPH. ČTK to dnes řekl mluvčí radnice Jan Jireš. Likvidaci sudů by měl zaplatit původce nelegální skládky, který ale dosud nebyl nalezen. Odstranění skládky na sebe vzal Jičín jako obec s rozšířenou působností.

Chemici v laboratoři zjistili, že v kontejnerech byla směs látek obsahující síru, vápník a železo. Do půdy ani do okolí skládky žádné chemikálie z kontejnerů neunikly. Policie k případu uvedla, že zjistila nájemce pozemku a zatím pracuje s verzí, že by mohlo jít o nedbalostní trestný čin. "Případ dál vyšetřujeme, byl k němu přizván znalec," řekl dnes ČTK mluvčí jičínské policie Aleš Brendl. Přesné určení právní kvalifikace podle něj bude možné až po znaleckém zkoumání.

Město Jičín nyní bude jednat o proplacení nákladů na likvidaci skládky s Královéhradeckým krajem. "Budeme kraj žádat o proplacení nákladů ze zvláštního fondu na odstraňování ekologických havárií," uvedl Jireš.

Nádoby, každá o obsahu 1000 litrů, byly schované pod vrstvou slámy na zahradě za roubeným domkem. Podle policie tam mohly být i rok. Na kontejnery upozornil anonym, který zavolal jičínské celníky. Hasiči dříve uvedli, že se v kontejnerech jsou většinou žíravé látky používané průmyslově k povrchové úpravě kovů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí