zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čerstvá publikace Cirkulární Česko 2 ukazuje, že udržitelný směr se českým firmám vyplácí

11.11.2019
Odpady
Recyklace
Čerstvá publikace Cirkulární Česko 2 ukazuje, že udržitelný směr se českým firmám vyplácí

Začátkem října autoři slavnostně pokřtili studii Cirkulární Česko 2. Publikace navazující na první díl z roku 2018 popisuje aktuální vývoj v oblasti oběhového hospodářství v Česku a uvádí příběhy inspirativních tuzemských firem, které vzaly cirkulární fungování za vlastní. Na studii pracovali odborníci Institutu cirkulární ekonomiky, inovační agentury Direct People a nově také zástupci inovační agentury JIC.

Cirkulární Česko 2 přináší pohled do zákulisí 9 firem - mapuje výzvy, kterým čelí, jejich cirkulární řešení a výsledky, jež s nimi dosáhly. Celkem jde o více jak 20 stran nabitých inspirací nejen pro podnikatele a manažery, nový pohled nabízí i zástupcům organizací, měst, obcí a široké veřejnosti.

,,Cirkulární ekonomika není pouhé trendy slovní spojení, se kterým koketuje Evropská unie a pár uvědomělých firem. Koloběh zdrojů fungoval v přírodě odjakživa, jen my, lidé, jsme na něj pozapomněli. S mizejícími zdroji ale už jen stěží udržíme současné tempo růstu a proto se mnoho firem i jednotlivců přiklání k modelu cirkulární ekonomiky," popisuje princip tohoto směru Soňa Jonášová, ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky.

Inovace přichází rychlým tempem

Tvůrci s novou publikací přišli už rok po vydání prvního dílu unikátní studie. Ten se dočkal přes 10 tisíc stažení i pozitivních ohlasů a naznačil tak rostoucí zájem české veřejnosti o pojem cirkulární ekonomiky. ,,To, že po tak krátké době vydáváme další edici, ukazuje, jak rychlý je inovační vývoj, kolik firem se zhlédlo v cirkulárním ekonomickém modelu a jaký potenciál nabízí," vysvětluje Cyril Klepek, inovační leader z agentury Direct People a zakladatel platformy Cyrkl.

Klepek ale upozorňuje, že přesto je pro většinu českých firem cirkulární ekonomika zatím velmi abstraktní termín. Přitom všechny firmy ve studii potvrzují, že trend oběhového hospodářství je i finančně perspektivní cestou.

Pohled firem i odborníků

Publikace ukazuje možnosti zapojení cirkulárních principů na celém spektru podniků od drobných iniciativ až po mezinárodní giganty. Čtenáři se tak dozví, kdo chystá beton ze 100 % recyklovaného materiálu, kde jezdí autobus na biometan, a kdo se pustil do výroby sušenek z odpadního pivovarského mláta nebo čajových sáčků z banánových vláken. Příběhy firem doplňují pohledy na cirkulární ekonomiku z různých úhlů očima odborníků.

K původním autorům publikace - Institutu Cirkulární Ekonomiky a inovační agentuře Direct People - se letos připojila i inovační agentura JIC, která podporuje podnikatele a stará se o podnikatelský ekosystém Jihomoravského kraje. ,,Cirkulární ekonomiku vnímáme jako velkou podnikatelskou příležitost a výzvu současně. Věříme, že přispějeme k využívání jejích principů v Česku a umožníme místním firmám stát se globálními lídry v oblasti cirkulárních inovací," říká CEO JIC Petr Chládek.

Publikace Cirkulární Česko 2 je zdarma ke stažení zde.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí