zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ostrava má první nákladní auta s ekologickým pohonem

09.11.2019
Doprava
Ekologická auta
Urbánní ekologie
Ostrava má první nákladní auta s ekologickým pohonem

Pět ostravských městských obvodů si dnes převzalo do užívání nákladní auta poháněná elektřinou. Ve městě jde o první nákladní vozidla s ekologickým pohonem. Obvody je využijí při péči o zeleň, údržbě komunikací nebo svozu odpadu. Novináře o tom dnes informoval Petr Havránek z ostravského magistrátu.

Aktuálně má město k dispozici 64 vozů s ekologickým pohonem, z toho 43 na stlačený zemní plyn a 21 na elektřinu. "Ostrava je považována za lídra v zavádění nových a ekologických technologií. Dokládá to i fakt, že jsme ve dvou výzvách žádali ze Státního fondu životního prostředí o dotace na nejvyšší počet ekologických vozidel. Naposledy v září jsme rozšiřovali městský vozový park o 11 ekologických vozů a dnes přišla na řadu první užitková nákladní auta pro městské obvody," uvedl primátor Tomáš Macura (ANO). Podle něj město zvažuje, že se přihláší i do dalších dvou avizovaných výzev na podporu nákupu vozů s ekologickým pohonem.

Nová elektrická nákladní vozidla získaly městské obvody Hrabová, Krásné Pole, Radvanice a Bartovice, Nová Ves a Stará Bělá. Náklady na jejich pořízení byly 5,67 milionu korun, z toho dotace ze Státního fondu životního prostředí činila tři miliony korun. "Městské obvody jsme finančně motivovali už k nákupu osobních aut a na každé nákladní vozidlo jsme jim z městského fondu životního prostředí poskytli dotaci ve výši 200.000 korun. Každý obvod si tak na nové užitkové elektrovozidlo doplatil zhruba 300.000 korun," doplnil primátor.

Z 64 ekologických vozidel jich celkem 37 bylo pořízeno s dotacemi, dalších 27 z rozpočtu města. Nejvíce jich má k dispozici městská policie, celkem 44, v městských obvodech je jich 12 a magistrát využívá osm takových vozidel.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
27
5. 2021
27-28.5.2021 - Konference
ONLINE
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí