zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Developer vybudoval cestu pro stavební stroje v místě biotopu pro obojživelníky. Dostal pokutu 100 tisíc korun

13.11.2019
Příroda
Šlendryján
Developer vybudoval cestu pro stavební stroje v místě biotopu pro obojživelníky. Dostal pokutu 100 tisíc korun

Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany přírody v Plzni uložili pokutu 100 tisíc korun společnosti Valcha Property Development a.s. Firma při stavbě obytné zóny Plzeň-Valcha vybudovala cestu pro stavební stroje v místě, kde měla být podle rozhodnutí krajského úřadu ponechána vegetace zejména pro ohrožené obojživelníky skokana štíhlého, ropuchu obecnou a čolky obecného a velkého, kteří se na lokalitě vyskytují.

Developer tak nerespektoval podmínku výjimky, podle které mu Krajský úřad Plzeňského kraje povolil zasáhnout do lokality s výskytem těchto druhů. ,,Vegetace měla na přesně vymezené ploše zůstat a navíc měla být doplněna další výsadbou dřevin. Při kontrole v květnu 2019 jsme ale zjistili, že na těchto pozemcích je místo vegetace vybudována zpevněné cesta pro potřeby odvážení a navážení materiálu ze stavby," řekla Petra Horčicová, ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP Plzeň.

Přestupek inspektoři vyhodnotili jako závažný. Došlo k ovlivnění biotopu zvláště chráněných živočichů nad rámec výjimky a k omezení možností jejich migrace.

Developer nepodal proti uložené pokutě odpor, sankce je od 16. října pravomocná.
Vybudovaná zpevněná cesta v místě, kde měla být vegetace a biotop pro ohrožené obojživelníky.

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí