zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

SAKO realizuje projekty snižující emise CO2

15.11.2019
Odpady
Ovzduší
Klimatické změny
SAKO realizuje projekty snižující emise CO2

Společnost SAKO Brno, a. s., zahájila přípravu několika projektů s cílem navýšení energetické účinnosti výroby elektřiny a tepla. Přímým důsledkem jejich realizace bude i výrazná úspora emisí CO2. ,,Zvyšování účinnosti je považováno za jeden z nejjednodušších způsobů úspory primárních zdrojů energie a zařízení na energetické využívání odpadu SAKO se těmito environmentálními projekty dlouhodobě zabývá," uvedl předseda představenstva Filip Leder.

Jedním z projektů je doplnění absorpčního tepelného čerpadla do chladícího okruhu parní turbíny. Nevyužitelné odpadní teplo z chlazení generátoru a ložisek turbíny je pomocí této absorpční jednotky transformováno na vyšší teplotní úroveň, která je již vhodná k vytápění prostřednictvím systému centrálního zásobování teplem.

,,Absorpční tepelné čerpadlo funguje na podobném principu jako lednička s tím rozdílem, že pohonem absorpční jednotky je místo elektřiny nízkotlaká pára z turbíny. Vlastní zařízení je díky využití odpadního tepla schopno dosáhnout magické hranice účinnosti přes 165 %," upřesnil Tomáš Caha, ředitel divize ZEVO.

Zařízení vyrobí ročně 29 tis. GJ tepla, což odpovídá roční spotřebě asi 1 000 brněnských domácností napojených na CZT. ,,Takto využité odpadní teplo se pak nemusí vyrobit z fosilního paliva, čímž dojde k úspoře emisí CO2 přibližně o 1 900 tun ročně. Po instalaci bude naše absorpční jednotka největší svého druhu v ČR," doplnil Filip Leder.

,,Brno se v Paktu starostů a primátorů pro klima a energii (SECAP) zavázalo ke snížení zátěže emisemi CO2 o 40 % do roku 2030 a SAKO realizuje takové projekty, které jsou mimo nesporné ekonomické přínosy i šetrné k životnímu prostředí a pomáhají ke zlepšení kvality života občanů města Brna", uzavřel Filip Leder.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí