zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stráně u Kochánek na Mladoboleslavsku budou přírodní památkou

23.11.2019
Chráněná území
Stráně u Kochánek na Mladoboleslavsku budou přírodní památkou

Stráně u Kochánek na Mladoboleslavsku, které jsou výjimečné zejména díky porostům jalovce a řady teplomilných rostlin, se stanou na počátku příštího roku přírodní památkou. Záměr dnes schválili středočeští radní, jde o území o rozloze zhruba 3,9 hektaru, informovala dnes ČTK Helena Frintová z krajského úřadu.

"Jde o evropsky významnou lokalitu. Cílem je chránit pro střední Čechy velmi výjimečnou formaci jalovce obecného, který roste na vřesovištích nebo na vápnitých trávnících. Pozornost si zaslouží i tamní porosty suchých trávníků," řekl náměstek hejtmanky Miloš Petera (ČSSD).

Území, které se stane přírodní památkou, leží zhruba kilometr severně od obce Kochánky na Mladoboleslavsku. Má podloží tvořené křídovými slínovci a vápnitými pískovci, které jsou překryty hlinitými pokryvy. Jde o prudké svahy s jihozápadní a západní orientací, místy s charakterem takzvaných bílých strání s mělkou půdou, která odhaluje vápnité podloží.

Vyskytují se zde významné druhy rostlin, například pcháč bezlodyžný, hořec brvitý, bělozářka větevnatá, černohlávek velkokvětý, vousatka prstnatá, len počistivý, bradáček vejčitý, mateřídouška časná nebo hlaváč fialový.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí