zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pardubická galerie chystá výstavu o fiktivní budoucnosti

23.11.2019
Ekologická dovolená, cestování
Klimatické změny
Pardubická galerie chystá výstavu o fiktivní budoucnosti

Galerie města Pardubic připravuje od 4. prosince výstavu rakouské skupiny Time's Up, která se věnuje fiktivní budoucnosti. Po ekologickém kolapsu oceánů vznikne nový patologický ekosystém, uvedla galerie v tiskové zprávě. Expozice nazvaná SeatoxDetox má evokovat jednu z možných variant klimatických změn.

"Projekt skupiny Time's Up se nesnaží moralizovat. Připomíná, že jakkoli se jako společnost zachováme, stále je možné se pokusit vytvořit ten nejlepší ze všech možných světů," uvedla manažerka galerie Šárka Zahálková.

Ve zvolené variantě klimatických změn průmyslový odtok podporuje masivní růst řas, které se rozkládají a uvolňují toxické výpary na pusté a smrtící pláže. Jedovatá kapalina v mořích hubí ryby, měkkýše i mořský plankton. Jen medúza dokáže ve vodě bez kyslíku přežít.

Skupina Time's Up je z Rakouska a existuje 20 let. Využívá různých oborů, funguje na pomezí umění, architektury a vědeckých přístupů. Publiku předkládá možné scénáře blízké budoucnosti. Ve svých instalacích členové skupiny pracují s příběhy.

"Mezioborový způsob práce v sobě propojuje odborné znalosti a zájem nejen jádra skupiny, ale též velké sítě spolupracovníků. Do poslední výstavy se zapojilo více než 140 lidí. Do projektu přispěli svými poznatky o lékařské technice, radiovém vysílání, scénografii nebo o využití materiálů," uvedla Zahálková.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí