zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nelegální odpad zadržený v Plzeňském kraji, putoval do Německa

26.11.2019
Doprava
Odpady
Šlendryján
Nelegální odpad zadržený v Plzeňském kraji, putoval do Německa

Nelegálně přepravovaný odpad, který zadrželi celníci začátkem listopadu v Plzeňském kraji, putuje zpět do země původu. Při celostátní akci hlídky celníků zajistili u hranic s Německem ve Folmavě a v Rozvadově ve velmi krátkém časovém rozmezí devět nákladních vozidel převážející celkem 200 tun odpadu. Ačkoliv byl deklarovaný jako čistý plast či pryž, auta převážela směs plastu, papíru, textilu, pryže a skla, sdělila dnes ČTK mluvčí celníků v Plzeňském kraji Marcela Kašparová. Do dneška bylo v pěti případech potvrzeno porušení zákona a odpad putoval zpět do země původu.

Celníci zadržená auta odstavili a podněty k prošetření předali ministerstvu životního prostředí a České inspekci životního prostředí. V osmi případech odpad pocházel z Německa a určen byl do Polska a v jednom případě do Bulharska, doplnila Kašparová.

Při celostátní akci celníci v celé ČR během deseti dnů odhalili 17 kamionů, které v rozporu s předpisy převážely 410 tun odpadů, oznámila minulý týden v tiskové zprávě mluvčí generálního ředitelství cel Hana Prudičová. Většinou to byl plast smíchaný s komunálním odpadem, který byl přepravován oficiálně jako čistý plastový odpad. Podle dokumentace mělo být 16 případů určeno pro Polsko a Českou republiku. Jedna vykládka se měla uskutečnit v Bulharsku. Odpad byl dovážen v 11 případech z Německa, v pěti z Itálie a v jednom z Rakouska.

Letos odhalili celníci již 48 případů nelegální přepravy odpadů, zatímco loni jich bylo za celý rok 19.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí