zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Mělníku vznikne centrum pro opětovné užití výrobků

28.11.2019
Odpady
Recyklace
Zpětný odběr
V Mělníku vznikne centrum pro opětovné užití výrobků

V Mělníku vznikne příští rok v areálu technických služeb centrum pro opětovné užití výrobků a materiálů. Bude v hale, kterou nechá postavit město. Lidé v něm budou moci odevzdat i sehnat například nábytek nebo knihy a staré časopisy. Na stavbu je vypsaný tendr, řekl na dnešní tiskové konferenci místostarosta Mělníka Milan Schweigstill (za STAN).

"V současné době se ještě ladí detaily, co všecko tam budeme od lidí brát a zpětně dávat k dispozici," uvedl Schweigstill. Příprava podle něj naráží na řadu byrokratických komplikací, řeší se například to, zda bude možné nabízet elektroniku k dalšímu využití.

Město musí centrum provozovat kvůli dotačním podmínkách minimálně pět let, evropská dotace pokryje většinu z předpokládaných nákladů, které mají dosáhnout zhruba sedm milionů korun.

Opětovné využití neboli re-use vede k nižší produkci odpadu, protože věci, které by jinak skončily v kontejneru nebo na sběrném dvoře, ještě mohou někomu posloužit. Místo, kde mohou lidé odložit staré, ale stále funkční věci, otevřelo letos například Brno nebo Chrudim.

Sandra Bejšáková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí