zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Štěně border kolie se v Blatnici otrávilo karbofuranem. Oblast patří k nejproblematičtějším v republice

30.11.2019
Příroda
Šlendryján
Štěně border kolie se v Blatnici otrávilo karbofuranem. Oblast patří k nejproblematičtějším v republice

Ani ne čtyřměsíční fenka border kolie zahynula 1. listopadu poté, co na vycházce u oblíbeného poutního místa Svatý Antonínek sežrala vejce pohozené na cestě. Analýza potvrdila otravu prudkým jedem karbofuran, jehož držení je v celé EU zakázané od roku 2008. Oblast na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje dlouhodobě patří k problematickým, Česká společnost ornitologická tu každoročně zaznamenává otravy karbofuranem. Ornitologové upozorňují, že karbofuran je smrtelný i při malé dávce a život může zachránit pouze okamžité podání protilátky.

Případ se stal veřejně známým poté, co majitel otrávené fenky Bambi sdílel informace na sociální síti Facebook, aby upozornil na nebezpečí. ,,Bambi sežrala nějakou smradlavou věc uprostřed cesty vedle vinohradu. Příznaky otravy se u ní projevily zhruba po necelé jedné hodině, do dvou hodin ležela u veterinářky na stole mrtvá. Podle všech indicií to vypadá na jed karbofuran," napsal na Facebook majitel fenky Jakub Konečný. Toho následně oslovili členové iniciativy Spravedlnost pro přírodu, kteří jako dobrovolníci pátrají po nebezpečných návnadách a doporučili laboratorní vyšetření na karbofuran.

Na místo vyjela psovodka České společnosti ornitologické Klára Hlubocká, která se specializuje na vyhledávání otrávených návnad v terénu. ,,Žádnou další návnadu jsme nenašli, ale v místech, kde došlo k otravě, jsme objevili mnoho mrtvých much a brouků, kteří bývají známkou otravy, pokud jsou nalezení na oběti nebo v její blízkosti," vysvětluje Hlubocká.

Laboratorní analýza poté skutečně prokázala, že štěně otrávil karbofuran. ,,Všechny odebrané vzorky, tedy obsah žaludku štěněte, drn trávy, na kterém byla návnada, i zbytky skořápek, jsou pozitivní na karbofuran. Podle pitevní zprávy se štěně s největší pravděpodobností otrávilo pozřením otráveného vejce, nic jiného v žaludku podle pitevní zprávy nemělo," doplňuje Hlubocká.

Hlubocká upozorňuje, že oblast na rozhraní Jihomoravského a Zlínského kraje patří k dlouhodobě nejproblematičtějším v republice. ,,Případy otrav karbofuranem jsou tu zaznamenány každý rok. V loňském roce se tu otrávili dva kriticky ohrožení dravci luňáci červení, v roce 2017 to byly čtyři káně lesní a dvě lišky," říká Hlubocká.

Psovodka dodává, že kromě fenky border kolie se policie nyní zabývá hned několika případy psů, kteří se otrávili v zámeckém parku ve Veselí nad Moravou. ,,Zda jde o otravy karbofuranem, zatím není jasné. Poslední návnada, o které víme, byla nalezená v polovině listopadu. Nálezkyně ji ale vyhodila do popelnice a celou věc řešila jen přes sociální sítě," vysvěluje Hlubocká.

Opakované případy trávení zná Česká společnost ornitologická i z dalších míst v republice. Psovodka Klára Hlubocká společně se psy Samem a Victorym tato místa pravidelně kontroluje a také navštěvuje preventivně důležitá místa výskytu dravců. Kromě toho vyjíždí k případům na žádost policie či dalších institucí, nejčastěji ale na ohlášení občanů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí