zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zajímavé geologické fenomény z jihočeských pískoven už jsou na webu

15.12.2019
Geologie
Zajímavé geologické fenomény z jihočeských pískoven už jsou na webu

Nový projekt Cally zmapoval v jihočeských pískovnách zajímavé geologické fenomény a nyní je zprostředkuje také veřejnosti...

Na projektu s Callou spolupracuje student a geolog Jakub Vácha, který během léta navštívil vybrané pískovny v okresech Tábor, Jindřichův Hradec a České Budějovice a vyhledával v nich zajímavé nerosty, horniny, geologické profily a jiné objekty. Výsledkem projektu se stala nejen odborná zpráva shrnující zajímavé geologické objevy, ale také nová webová stránka s tipy na výlety, kterou zájemci o neživou přírodu najdou na http://www.calla.cz/objevtesvoupiskovnu/geologicke-zajimavosti-v-piskovnach/. Pro web byly zatím jako nejzajímavější lokality vybrány Pískovna Lžín na Soběslavsku a Pískovna Ledenice na Českobudějovicku.

V Pískovně Lžín projekt zdokumentoval zajímavé klínovité trhliny v písčité stěně vyplněné světlejším materiálem, jejichž původ zatím zůstává trochu záhadou. Tyto klíny by mohly být tektonického původu, možnými příčinami by však mohlo být i vysychání říčních teras (tvorba útvarů typu bahenní praskliny), periodické zamrzání (tvorba mrazových klínů), nebo erozní rozšíření původních drobných puklin. Pro zjištění přesného původu těchto klínů bude ještě zapotřebí podrobné laboratorní i terénní studium.

Pískovna Ledenice je vynikající pro pozorování erozních jevů. Na lokalitě můžeme v malém měřítku pozorovat, jak tekoucí povrchová voda působí na zemský povrch. Působivé jsou zejména tzv. ronové rýhy na svazích, hluboké až 30 cm.

,,Jsme rádi, že můžeme návštěvníkům pískoven nabídnout i zajímavé informace o neživé přírodě. Na většině lokalit, které doporučujeme k návštěvě, mohou návštěvníci pozorovat i zajímavé živočichy a rostliny, kterým jejich dupání v pískovnách ještě navíc prospívá. Spousta pískomilných druhů totiž potřebuje narušování povrchu, kterým se udržují vzácné písčiny a suché trávníky ve vhodném stavu," zve k návštěvě jihočeských pískoven Jiří Řehounek z Cally.

Web ,,Objevte svou pískovnu" (http://www.calla.cz/objevtesvoupiskovnu/) shrnuje tipy na zajímavé pískovny pro turisty, cyklisty, geocachery, fotografy a další milovníky přírody, prozatím však byl zaměřen pouze na živou přírodu. Od nynějška má i geologickou část.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí