zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

10 tipů na nízkoodpadové Vánoce

08.12.2019
Odpady
Recyklace
10 tipů na nízkoodpadové Vánoce

O ochraně klimatu a zero waste slýcháme z každého rohu, přesto koše v období Vánoc přetékají odpadky...

Existuje však řada možností, jak snadno snížit množství odpadu - ať už u slavnostní hostiny, dárků nebo během vánočního úklidu. Vídeňská Poradna v oblasti životního prostředí DIE UMWELTBERATUNG nabízí deset tipů na ekologické Vánoce.

Společně strávený čas místo věcí a dar s dobrým úmyslem

Společně strávený čas namísto materiálního daru: výlet, kurz vaření nebo broušení nožů. A u všech materiálních darů si vše dobře promyslet: jedná se opravdu o věc, kterou obdarovaná osoba skutečně potřebuje, nebo skončí mezi nevyužitými věcmi? Lidé, kterým nic nechybí, mají většinou velkou radost z toho, když darujeme něco jejich jménem těm, kteří to opravdu potřebují: místo na přespání pro lidi bez domova, kozu pro rodinu v Burundi nebo školní tašku pro děti ze sociálně znevýhodněných rodin - obecně prospěšné organizace nabízejí spousty možností.

Doživotní záruka

Při nákupu dárků myslete na kvalitu a doživotní záruku. U elektrospotřebičů zjistěte, jak dobře je lze opravit. Nebo nechte něco opravit namísto koupě nového produktu.

Darujte poukaz a vyhněte se odpadu

Poukazy mohou dlouhodobě přispívat ke snižování odpadu - například vouchery do obchodů, které nabízejí zboží bez obalu, do second handů nebo stylové flašky na pití a krabičky na svačinu z ušlechtilé oceli.

Alternativní obaly na dárky

Zabalte dárky do papíru, který již máte doma: nabízí se pro to zejména barevné magazíny nebo velké fotokalendáře z předešlých let. Ideální jsou také látkové sáčky, voskované ubrousky nebo krabičky od šperků, které mohou být použity po dobu několika let.

Vánoční úklid

I při úklidu můžeme šetřit odpadem a zároveň i chemií: vzdejte se desinfekčních prostředků, osvěžovačů vzduchu, jednorázových utěrek, speciálních čisticích prostředků na trouby a chemických čističů odtoku. Hladké povrchy dostanou vánoční lesk i pomocí utěrek s mikrotenovými vlákny a vody a octa místo chemie.

Přírodní dekorace

Přírodní materiály jako šišky, chrastí, břečťan a větvičky vypadají krásně. A navíc jsou kompostovatelné!

Schovávejte si vánoční ozdoby

Schovávejte si barevnou, třpytivou a světelnou vánoční výzdobu a používejte ji každý rok. Háčky na ozdoby by neměly zůstat na vánočním stromě, když ho likvidujete - i ty totiž můžete použít znova.

Naplánujte si vánoční menu

Naplánujte si dopředu nákup na štědrovečerní večeři a množství přizpůsobte počtu osob. Na nákup si vezměte přepravky a sáčky na ovoce a zeleninu na opakované použití.

Dejte štědrovečerní večeři druhou šanci

Jídlo, které vám zbyde ze štědrovečerní večeře, uschovejte dobře v lednici či mrazáku, abyste si na něm mohli později znovu pochutnat. Například v Rakousku skončí podle spolkové země Štýrsko potraviny za 150 milionů eur ročně v koši, pětina z toho ve výši 30 milionů eur právě o Vánocích.

Svíčky ve skle

Alternativou k čajovým svíčkám v jednorázových obalech jsou skleněné nádoby na opakované použití. Nebo si pořiďte stojan na svíčky, který můžete používat v průběhu celého roku.

Foto: Pixabay

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí