zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rada vlády vrátila k přepracování novelu o podporovaných zdrojích

05.12.2019
Energie
Legislativa
Rada vlády vrátila k přepracování novelu o podporovaných zdrojích

Legislativní rada vlády vrátila ministerstvu průmyslu a obchodu k přepracování novelu zákona o podporovaných zdrojích energie. Jednání o materiálu přerušila, vyplývá z informací na webu rady. Na záležitost dnes upozornil server SolarniNovinky.cz. Připomněl, že předloha má mimo jiné zavést systém kontrol nadměrné podpory výroby energie z obnovitelných zdrojů energie, takzvané kontroly překompenzace.

"Legislativní rada vlády (LRV) projednání návrhu zákona přerušila a doporučila předkladateli návrh zákona přepracovat ve smyslu připomínek vznesených k návrhu zákona pracovními komisemi LRV, připomínek uvedených ve zpravodajských zprávách a dále podle připomínek vznesených průběhu jednání LRV jejími členy," uvedla bez bližších podrobností rada. Šiřší stanovisko LRV a aktuální vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) ČTK shání.

Výtky k připravované novele měly i po vypořádání připomínek z meziresortního připomínkového řízení oborové asociace a zaměstnavatelské svazy, vyplývá z dřívějšího zjištění ČTK. Vadí jim především nezařazení velkých solárních systémů do plánovaných aukcí a rozdílný přístup k jednotlivým zdrojům při kontrole takzvané překompenzace. Překladatel, kterým je MPO, připravovanou novelu dlouhodobě hájí.

Resort už dříve uvedl, že překompenzace podpory může a mohla vzniknout především na základě kumulace podpory takzvané zelené elektřiny s jinou provozní nebo investiční podporou nebo nadhodnocením některé z položek výrobních nákladů, které jsou při výpočtu výše podpory zelené elektřiny zohledňovány. Po Česku ji požaduje Evropská komise v rámci uděleného souhlasu s podporou těchto zdrojů, takzvané notifikace.

Podle asociací je problém ve zdánlivém detailu, a to ve stanovení rozdílného vnitřního výnosového procenta (IRR) pro palivové zdroje (využívající biomasu a bioplyn) a nepalivové zdroje (fotovoltaické, větrné a malé vodní elektrárny). Zatímco u palivových zdrojů je stanovena na 10,6 procenta, u nepalivových zdrojů jen na 8,4 procenta. Nepalivový zdroj s IRR například deset procent tak bude označen jako překompenzovaný.

MPO v novele dále navrhuje, aby v energetických aukcích soutěžili výrobci energií z obnovitelných zdrojů o výši provozní podpory. Myšlenkou je to, že stát si určí, kolik chce mít například větrných elektráren, a výrobci budou v aukci soutěžit o to, kdo dokáže dodat do sítě daný objem elektřiny s nejnižší veřejnou podporou. Velké solární zdroje však chybí.

Jejich nezařazení do aukcí dlouhodobě kritizují Solární asociace a Svaz moderní energetiky, za nešťastné ho označil i Svaz průmyslu a dopravy ČR. Ministerstvo nezařadilo velké fotovoltaické zdroje do připravovaných aukcí s odůvodněním, že se u nich nepočítá do budoucna s provozní podporou. Úřad už dříve sdělil, že preferuje podporu malých fotovoltaických zdrojů na střechách budov.

Legislativní rada vlády je poradním orgánem kabinetu v oblasti jeho legislativní činnosti. Orgán má zpravidla 30 členů, kteří se scházejí obvykle jednou za dva týdny. Náměstek MPO pro oblast energetiky René Neděla v říjnu uvedl, že po projednání LRV dostane novelu ke schválení vláda.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí