zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

CHKO Orlické hory čelí tlaku na nové terény pro sjezdové lyžování

28.12.2019
Chráněná území
CHKO Orlické hory čelí tlaku na nové terény pro sjezdové lyžování

V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Orlických horách sílí poptávka po rozšiřování současných nebo po budování nových sjezdovek. Jde o jeden z hlavních problémů, kterému ochranáři v Orlických horách čelí. ČTK to řekl vedoucího CHKO Orlické hory David Rešl. CHKO Orlické hory byla vyhlášena před 50 lety.

"Lyžování k horám samozřejmě patří, ale na druhou stranu sjezdovky nemohou být na každém kopci. Téměř v každé změně územního plánu je návrh na rozšíření stávající nebo vznik nové sjezdovky," řekl ČTK Rešl.

S obavami sleduje také nástup kůrovce. Pod tlakem jsou především porosty s vysokým zastoupením smrku. Naopak v nejcennějších částech CHKO, které jsou ve vrcholových partiích hor a tvoří je lesy s vysokým zastoupením listnáčů, se významné škody způsobené kůrovcem neočekávají. "Zatímco vznik sjezdovek umíme ovlivnit, šíření a množení kůrovce ne. Rozpad lesních porostů na některých místech je hrozbou. Jak velký problém (kůrovec) bude, se ukáže v příštích letech. Hodně bude záležet na počasí," řek ČTK Rešl.

Podle něj jsou přesto Orlické hory v dobré kondici. "Daří se udržovat harmonicky vyváženou krajinu, do které lidé rádi přijíždějí a do které se rádi vracejí," řekl ČTK.

Horší časy Orlické hory zažívaly v 70. a 80. letech minulého století v souvislosti s úpravami v krajině a znečištěnému ovzduší. Například odvodněním luk se značně změnilo druhové bohatství lučních porostů, ubylo významných druhů rostlin a na ně navázaných živočichů. Rekultivacemi zmizelo mnoho malých lokalit, mezí, remízků a solitérních stromů. Imisní situace v 80. letech změnila lesní hospodaření na horách. "Zalesňovalo se pak nepůvodním smrkem pichlavým, který teď odumírá kvůli houbové chorobě. Vznikly jednověké porosty, které jsou nyní náchylnější k napadení kůrovcem," řekl ČTK.

Jednou z nejcennějších lokalit Orlických hor je Národní přírodní rezervace (NPR) Bukačka se zachovalými horskými loukami s chráněnými druhy rostlin. Rozprostírá se u hranice s Polskem na ploše necelých 51 hektarů, byla vyhlášena ještě před založením CHKO a stále představuje ostrov relativně zachovalé přírody v Orlických horách. "Bukačce se říká Botanická zahrada Orlických hor. Ale nebylo by to bez trvalé péče ochrany přírody. Provádí se zde kosení horských luk s prameništi, vyřezává se nálet dřevin, opravují cesty," řekl ČTK Rešl.

CHKO Orlické hory byla vyhlášena v roce 1969, nyní zaujímá plochu více než 200 kilometrů čtverečních.

Tomáš Kučera

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí