zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Novelu, která má omezit invazní druhy, vláda schválila

07.01.2020
Příroda
Legislativa
Novelu, která má omezit invazní druhy, vláda schválila

Návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, která má omezit šíření invazních druhů rostlin a živočichů na území České republiky, dnes schválila vláda. Informoval o tom její tiskový odbor, návrh nyní posoudí Poslanecká sněmovna. Úprava zavádí nařízení Evropské unie (EU), změny se v budoucnu dotknou i dalších zákonů. Za invazní druhy se považují zavlečené nepůvodní organismy, které se rychle šíří, agresivně vytlačují původní druhy a způsobují rozsáhlé ekologické škody.

Novela, kterou stát připravoval několik let, má vytvořit rámec pro opatření potřebná k prevenci zavlečení invazních druhů a regulaci těch, které už se v Česku rozšířily.

V EU je více než 12.000 nepůvodních druhů rostlin a zvířat, deset až 15 procent z nich se považuje za invazní. Na území Česka se eviduje přes 2000 nepůvodních druhů, podíl invazních se pohybuje také do 15 procent. Jsou to například některé druhy severoamerických raků, kteří šíří račí mor, mývalové severní, psíci mývalovití nebo nutrie říční. Z rostlin jsou za invazní považovány bolševník velkolepý, netýkavka žláznatá či javor jasanolistý.

"Některé druhy z evropského seznamu invazních druhů, kde je celkem 66 druhů rostlin i živočichů, žijí také u nás a jsou s nimi problémy. Vytlačují původní české druhy nebo přenáší choroby," řekl na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

"Stanovujeme konkrétní odpovědnosti, konkrétní kroky, které jednotlivé státní, případně krajské a obecní orgány budou muset dělat. Jsou tam i některé povinnosti, které má chovatel nebo vlastník pozemku, kde se invazní druh vyskytuje. Jsou tam konkrétní zákazy," doplnil Brabec. Doufá, že zákon bude účinný od příštího roku.

Ztráty související s nepůvodními druhy v celé EU se odhadují nejméně na 12 miliard eur ročně (zhruba 305 miliard korun). Roční výdaje na zamezení šíření, na regulaci a odstraňování invazních organismů mohou podle důvodové zprávy ročně dosahovat až 100 milionů eur (zhruba 2,5 miliardy korun).

Evropské nařízení, které platí od roku 2016, zavedlo seznam invazních nepůvodních druhů. V případě včasného monitoringu zavlečeného či vysazeného nepůvodního druhu se mají tyto organismy co nejrychleji vymýtit. Nařízení také omezuje využívání problematických zvířat a rostlin.

Novela nesplnila očekávání předsedkyně sněmovního výboru pro životní prostředí Dany Balcarové (Piráti). Chybí v ní podle ní seznam invazních druhů, přitom čeští vědci mají od roku 2016 připravený návrh systému klasifikace zavlečených druhů rostlin a živočichů, uvedla dnes.

Problémem je podle Balcarové také nekontrolované vysazování nepůvodních druhů ryb, které mohou ohrozit domácí druhy, a možnost výsadeb monokultur invazní douglasky tisolisté. "K takzvané invazní novele je také nesmyslně přilepena změna režimu kácení dřevin podél vodovodů a kanalizací, která výrazně oslabí ochranu dřevin ve městech a obcích," upozornila. Nově by se tyto dřeviny mohly kácet bez posouzení orgánu ochrany přírody, doplnila.

Změny se v Česku dotknou například zákona na ochranu zvířat proti týrání kvůli nutnosti doplnit případy, které připouštějí usmrcení zástupce invazního druhu. I v zákoně o myslivosti se upřesní a rozšíří oprávnění příslušných osob zabít tato zvířata. Změny se dotknou rovněž zákona o rybářství nebo vodního a lesního zákona. Novela také svěřuje monitorování problematických druhů Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR, která bude spolupracovat s dalšími organizacemi. Do sledování invazních druhů se má zapojit i veřejnost.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí