zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pokutu 180 tisíc korun dostala firma za nepovolené kácení dřevin u železniční trati Bakov nad Jizerou - Jedlová

14.01.2020
Příroda
Šlendryján
Pokutu 180 tisíc korun dostala firma za nepovolené kácení dřevin u železniční trati Bakov nad Jizerou - Jedlová

Společnost IM-stav Praha s. r. o. se sídlem v Praze pokácela bez povolení orgánu ochrany přírody dřeviny rostoucích mimo les v obvodu dráhy u železniční trati 080 Bakov nad Jizerou - Jedlová. Tím porušila zákon o ochraně přírody a krajiny a inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Liberci jí za to uložili pokutu 180 tisíc korun, která nabyla 4. 11. 2019 právní moci.

Kácení proběhlo v úseku vymezeném drážními kilometry cca 32,360 - 34,620 na pozemcích v katastrálních územích Doksy u Máchova jezera, Jestřebí u České Lípy a Provodín. V období od 10. do 20. září 2014 bylo pokáceno zhruba sedm kusů dřevin rostoucích mimo les o obvodu kmene ve výšce 130 cm nad zemí větším než 80 cm. V období od 3. do 18. listopadu 2014 pak cca sto kusů dřevin rostoucích mimo les a zhruba 415 m2 zapojených porostů dřevin.

ČIŽP zjistila kácení po obou stranách koleje v rámci své dozorové činnosti zaměřené na kácení dřevin rostoucích mimo les u železničních drah (na stavbě, v obvodu a případně v ochranném pásmu dráhy). Kontrolovanou osobou byl správce železniční trati, Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), státní organizace, která si kácení a následnou likvidaci dřevní hmoty objednala u společnosti IM-stav Praha s. r. o.

,,Existuje obecný zájem na tom, aby případná likvidace zmíněných dřevin - má-li už k ní dojít nebo je-li zamýšlena - neprobíhala nekontrolovaně a živelně podle libovůle fyzických a právnických osob, ale byla pod dohledem veřejné správy, v daném případě po podání žádosti o povolení kácení, ke kterému ale nedošlo. Tím byla odepřena možnost vyhodnotit, zda zamýšlené zásahy vyhovují požadavkům na ochranu dřevin, a při nedodržení této podmínky je pozastavit, omezit nebo zakázat," řekl Martin Kmoch, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Liberci.
Stromy pokácené kolem trati
Stromy pokácené kolem trati
Stromy pokácené kolem trati

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí