zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brno vytvořilo turistickou trasu po geologické historii Brna

19.01.2020
Ekologická dovolená, cestování
Geologie
Brno vytvořilo turistickou trasu po geologické historii Brna

Brno ve spolupráci s Mendelovou univerzitou vytvořilo novou turistickou trasu, která provede zájemce po geologické historii města. Řadu zajímavých míst i v centru lidé míjejí často bez povšimnutí, přitom geologická historie oblasti sahá 500 milionů let do minulosti a město leží na rozhraní dvou velkých a celoevropsky významných jednotek. Na brněnských veletrzích cestovního ruchu Go a Regiontour to uvedla Lucie Kubalíková z Ústavu geologie a pedologie.

Řekla, že například obelisk v Denisových sadech je plný zkamenělin. Brno je na rozhraní Českého masivu a geologicky mladších Západních Karpat, od čehož se odvíjí i reliéf města. "Starší horniny jsou odolnější a tvoří členitější reliéf, tedy výrazné vyvýšeniny a hluboká údolí, která najdeme hlavně ve střední a severní části města. Na těchto vyvýšeninách vznikaly historicky také nejvýznamnější stavby," uvedla Kubalíková. Jižní část města je geologicky zcela odlišná. Tvoří ji mladší horniny, které jsou méně odolné, měkké a tvoří plošiny nebo mírně zvlněný reliéf mimo jiné vhodný pro zemědělství.

Vědci chtějí v průvodci upozornit na to, že neživá příroda je ve městě v mnoha podobách a na místech, která lidé denně míjejí. "Snažíme se nabídnout jiný pohled na již známá místa a zasadit je do geovědního kontextu nebo přidat nějakou informaci, která odkazuje právě na geodiverzitu a její souvislost například s kulturním dědictvím nebo s vývojem města," uvedla Kubalíková.

Obelisk v Denisových sadech pochází z roku 1818. Postaven byl na paměť vítězství nad Napoleonem. Návštěvníci jej vnímají především jako kulturní památku. "Když se podíváte podrobněji na materiál, uvidíte v něm zkameněliny. Napadne vás otázka, odkud se vzaly, proč tam jsou, co je to za živočichy. Nakonec dojdete k tomu, že v prvohorách bylo na území města teplé moře, v němž žili koráli," řekla Kubalíková.

Geostezka zavede zájemce dál například na Petrov nebo k protileteckému krytu. Zajímavostí jsou také polštářové lávy u jezírka na Špilberku. V Brně se podle Kubalíkové dají najít horniny ze všech geologických období.

Turistické a informační centrum města Brna vydalo ke stezce i papírového průvodce, lze ho stáhnout také na webu. Stezka má osm zastavení a je dlouhá 1,9 kilometru.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí