zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Lužických horách se pohybují minimálně čtyři vlci. V Českém ráji budou jejich možnou existenci prověřovat nově proškolení dobrovolníci

08.02.2020
Příroda
V Lužických horách se pohybují minimálně čtyři vlci. V Českém ráji budou jejich možnou existenci prověřovat nově proškolení dobrovolníci

Překvapivý objev se povedl v zimní sezóně pracovníkům a dobrovolníkům Hnutí DUHA v Lužických horách. Během tzv. Vlčích hlídek na fotopasti zaznamenali několikačlennou vlčí smečku.


Jeden z lužických vlků byl loni sražen vozidlem nedaleko České Kamenice

Výskyt vlčího páru v Lužických horách dobrovolníci hlídek potvrdili na počátku roku 2018 (https://www.selmy.cz/tiskove-zpravy/v-luzickych-horach-se-pravdepodobne-pohybuji-vlci/) [1]. Dvě stopní dráhy svým charakterem odpovídaly chování vlků. Od té doby výzkumníci zapojení do monitoringu velkých šelem pravidelně nacházejí i další pobytové znaky, jako je trus či stržené kořisti. Analýzy takto získaných vzorků DNA a také záběry z fotopastí (https://www.selmy.cz/tiskove-zpravy/fotopasti-potvrdily-pritomnost-vlku-v-luzickych-horach/) vlky skutečně potvrdily. To, že se chráněným šelmám v Lužických horách zalíbilo, potvrdila i zima na přelomu let 2018/19, kdy se podařilo Vlčím hlídkám zmapovat přítomnost alespoň tří zvířat. V únoru 2019 však jednoho z těchto vlků srazil automobil poblíž České Kamenice. Šlo o dospělou vlčici, jejíž pitva potvrdila onemocnění prašivinou a rovněž prokázala, že samice se s největší pravděpodobností v předchozím roce rozmnožovala ( https://www.selmy.cz/clanky/pitva-u-srazene-vlcice-prokazala-prasivinu/ ). Během léta 2019 se již nepodařilo získat důvěryhodné informace o dalším možném rozmnožování vlků v Lužických horách. O to větší překvapení přinesla letošní zima, kdy se na záznamech z fotopasti podařilo zachytit za sebou čtyři různé vlky [2].

Vlci v Lužických horách regulují stavy přemnožené zvěře
Pokračující osídlení pohoří vlkem je dobrou zprávou pro přírodu, protože šelmy pomáhají snižovat stavy přemnožených kopytníků a také škody na lesních porostech. Na pozoru se ovšem musí mít místní chovatelé hospodářských zvířat, kterým doporučujeme své chovy zabezpečit (https://www.selmy.cz/hospodarska-zvirata/). Jako účinné se prokázalo použití elektrických ohradníků, ve větších ohradách ideálně v kombinaci s pasteveckým psem.
Smečka v Lužických horách je pokračováním trendu přirozeného návratu vlků do Čech

Přítomnost smečky v Lužických horách zapadá do celkového obrazu vývoje vlčí populace v České republice. Díky zákonné ochraně se vlci šíří do Čech od roku 2014, kdy byla potvrzena první česká smečka v Podbezdězí. Od té doby přibyla další osídlená území na našich hranicích - v loňském roce se povedlo Hnutí DUHA potvrdit vlčí reprodukci mimo Podbezdězí například ve Šluknovském výběžku, v Krušných horách (https://www.selmy.cz/tiskove-zpravy/potvrzeno-sestym-rokem-po-sobe-ma-vlci-smecka-v-ralske-pahorkatine-prirustky-fotopasti-potvrdily-vlcata-take-na-sluknovsku-a-v-krusnych-horach/), na Broumovsku i v dalších částech Čech a Moravy (https://www.selmy.cz/tiskove-zpravy/na-cesko-slovenskem-pomezi-se-narodila-vlcata-zoologove-potvrdili-take-rozmnozovani-rysu/).
Již příští víkend se uskuteční seminář pro nové dobrovolníky Vlčích hlídek v oblasti Českého ráje

Nyní bychom rádi prověřili také výskyt vlků v nepříliš vzdálené oblasti Českého ráje a okolí, v návaznosti na nedávno sraženou vlčici nedaleko Turnova (https://www.selmy.cz/clanky/dalsi-srazka-vlka-s-vozidlem-probehla-mimo-jadrova-teritoria/). Pro místní zájemce o monitoring výjimečně proběhne úvodní seminář Vlčích hlídek už nyní v únoru, a to od pátku 14. do neděle 16. Seminář bude probíhat jako klasická školení pro nové dobrovolníky, která obyčejně pořádáme během podzimu. Jeho součástí tedy budou přednášky o životě velkých šelem, způsobu jejich monitoringu nebo také praktická pochůzka se stopováním v terénu. Přihlašovat se lze přes web Šelmy.cz (https://www.selmy.cz/hlidky/prihlaska-cesky-raj/).

Poznámky:
[1] Vlci se zde ale sporadicky pohybovali už dříve, cca od roku 2016, kdy napadli stádo ovcí
[2] Záznam z fotopasti, dokazující existenci minimálně 4 vlků v Lužických horách: https://youtu.be/RV8LQ9tKBps
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí