zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sto tisíc korun uložili inspektoři ČIŽP obci Horní Bojanovice za porušení vodního zákona

14.02.2020
Voda
Šlendryján
Sto tisíc korun uložili inspektoři ČIŽP obci Horní Bojanovice za porušení vodního zákona

Obec Horní Bojanovice vypouštěla bez povolení z vyústění dešťové kanalizace, kterou vlastní a provozuje, nečištěné odpadní vody do toku Pradlenka. Dále nedoložila doklady o odvozu odpadních vod z jímky z budovy Obecního úřadu Horní Bojanovice. Za porušení vodního zákona jí inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP), Oblastního inspektorátu Brno, uložili pokutu sto tisíc korun, která je od 24. ledna 2020 pravomocná.

V září loňského roku provedli inspektoři kontrolu likvidace odpadních vod z obce Horní Bojanovice. V obci je vybudován vodovod pro veřejnou potřebu a kanalizace je zaústěna pěti vyústěními do toku Pradlenka. Ten teče do Štinkovky, která patří mezi významné toky a vlévá se do vodního díla Nové Mlýny. ,,Z vyústění dešťové kanalizace docházelo do Pradlenky k odtoku směsi balastních a odpadních vod zapáchajících po splaškových vodách. Bakteriální nárůsty svědčily o dlouhodobém vypouštění nečištěných odpadních vod," řekl Tomáš Augustin, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Brno.

Tok Pradlenka pramenící nad obcí Horní Bojanovice znečištěn nebyl, ale voda protékající obcí už byla silně znečištěna odpadními vodami, zabarvená a silně zapáchala. Povolení k vypouštění nečištěných odpadních vod nebylo ze strany věcně a místně příslušného vodoprávního úřadu vystaveno, čímž došlo ze strany obviněného k porušení vodního zákona.

Odpadní vody z budovy, ve které je umístěn Obecní úřad Horní Bojanovice a obecní byt, byly zachycovány v podzemní betonové jímce. Obviněný inspektorům nepředložil doklady svědčící o tom, že byl proveden vývoz těchto odpadních vod z jímky. ,,ČIŽP je povinna vymáhat dodržování předpisů. Vodní zákon jednoznačně stanoví pro vypouštění odpadních vod do vod povrchových povinnost nakládat s nimi na základě povolení věcně a místně příslušného vodoprávního úřadu," uvedl Augustin.

vyzaduji vyzaduji

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí