zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Města v Pardubickém kraji doplácejí na třídění plastů a papíru

10.02.2020
Odpady
Recyklace
Města v Pardubickém kraji doplácejí na třídění plastů a papíru

Města v Pardubickém kraji mají stále větší problémy s vytříděným odpadem. O velkou část druhotných surovin nemají zpracovatelské firmy zájem. Za plasty a papír, za něž například Chrudim dříve inkasovala peníze, nyní musí město naopak samo platit.

"Od 8. ledna byl ve všech výkupnách ukončen výkup papíru, naopak se za něj platí od 80 haléřů do 1,50 koruny za kilogram. Lidé teď dávají papír do našich kontejnerů. Pokud stávající trend vydrží celý rok, technické služby kvůli tomu letos přijdou o 756.000 korun," řekl starosta František Pilný (ANO).

Podobná situace je podle něj u vytříděných plastů. Cena za předání k recyklaci se zvýšila z 1200 korun na 1800 korun za tunu. Představuje to další navýšení o 270.000 korun oproti roku 2019. Město má další náklady také s pořizováním kontejnerů na separovaný odpad.

"Kdybychom dnes plasty vozili na skládku, vyšlo by nás to levněji, než je recyklovat, ale tak to dělat nechceme," uvedl Pilný.

U papíru jsou ziskové pouze vytříděné noviny, za něž se platí asi 20 haléřů za kilogram. Menší částky město získává také za sklo či kovy.

Obdobná situace v nakládání s tříděným odpadem je v Pardubicích. Za plasty se zpracovatelským firmám platilo už v loňském roce, od letoška se platí i za papír. "V kontejnerech je vidět, že sociálně slabším lidem, kteří z nich dřív vybírali papír, se to už nevyplácí," řekl ČTK vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Miroslav Míča. Podle ředitele pardubické městské společnosti SMP - odpady Jiřího Strouhala způsobí firmě doplácení na odbyt vytříděných surovin ročně ztrátu asi 1,5 až dva miliony korun.

Pavel Dosoudil

Zdroj: ČTK

Už vím, kam s ním!
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí