zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brňané mohou zdarma získat kompostér, město jich vydá 3000

20.02.2020
Odpady
Bioodpady
Urbánní ekologie
Brňané mohou zdarma získat kompostér, město jich vydá 3000

Brno umožní lidem získat na svou zahradu zdarma kompostér, celkem má připraveno 3000 kusů. Ostatní jihomoravská města sice podporují třídění bioodpadu, domácí kompostování už ale méně. V minulosti kompostéry rozdával kromě Brna také Hodonín a Břeclav, ostatní okresní města to zatím neplánují. Vyplývá to z ankety ČTK mezi radnicemi.

Kompostéry města pořídila nejčastěji za dotace, následně je lidem zapůjčila na zkušební dobu.

"Město Břeclav získalo na pořízení kompostérů v roce 2013 dotaci, celkem jsme pořídili 760 kompostérů o objemu 400, 700 a 900 litrů. Se zájemci byla uzavřena smlouva o výpůjčce na dobu pěti let, potom přešly do vlastnictví žadatele. V průběhu této doby proběhly také monitorovací zprávy, kdy se při kontrole na místě zjišťovalo, jak je s kompostérem nakládáno, jak moc je využíván a také jaká je spokojenost uživatelů," řekla mluvčí radnice Jana Pelcová. I letos chce Břeclav požádat o dotaci na kompostéry, zájem ze strany obyvatel plánuje zjistit pomocí ankety.

V minulosti kompostéry rozdával také Hodonín. "Před více než pěti lety město zapůjčovalo zahrádkářům kompostéry pořízené s dotačními prostředky. V současné době město zapůjčuje popelnice na bio odpad," řekl tiskový mluvčí města Josef Horníček.

Nejvíce kompostérů se dosud rozdalo v Brně. "Město podporuje domácí kompostování, a to formou distribuce dotovaných kompostérů nebo bezplatné zápůjčky, kdy po určité době kompostér přechází do vlastnictví občana," řekla Radka Loukotová z tiskového střediska magistrátu. Od roku 2012 Brno rozdalo nebo za dotovanou cenu prodalo lidem 3990 kompostérů, které nakoupilo za zhruba 3,5 milionu korun. "Letos městská společnost SAKO Brno ve spolupráci s magistrátem poskytne formou zápůjčky zdarma dalších 3000 kompostérů. Zahájení distribuce se předpokládá začátkem března," dodala Loukotová.

Naopak ve Vyškově, Znojmě a Blansku město lidem kompostéry nikdy neposkytovalo, všude ale obyvatelům nabízí popelnice na bioodpad.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí