zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čeští a rakouští vědci dokážou ekologicky recyklovat prvky vzácných zemin z elektronického odpadu

26.03.2020
Technologie
Recyklace
Zpětný odběr
Čeští a rakouští vědci dokážou ekologicky recyklovat prvky vzácných zemin z elektronického odpadu

Program Evropské unie Interreg V-A Rakousko - Česká republika vytváří ve spolupráci Dolního Rakouska a České republiky základ pro vývoj unikátní technologie...

Mobilní telefony, počítače a fotoaparáty by bez prvků vzácných zemin nemohly fungovat. Bohužel konvenční těžba těchto kovů je náročná a poškozuje životní prostředí. S tím souvisí malá nabídka a vysoké ceny na světových trzích. Současný výzkumný projekt IMC Fachhochshule Krems a Centra ALGATECH Akademie věd České republiky si dal proto za cíl prvky vzácných zemin recyklovat z elektronického odpadu zcela bez zátěže pro životní prostředí s pomocí bakterií a řas. Z nové technologie by měly profitovat zejména regionální podniky.

Projekt může fungovat díky finanční podpoře Evropské unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) ve výši přes jeden milion eur v rámci programu Interreg V-A Rakousko - Česká republika.

Inovativní biotechnologie díky přeshraniční spolupráci v oblasti výzkumu

Vzhledem ke změnám klimatu jsou v současné době v průmyslu velmi žádané technologie šetrné k životnímu prostředí. Právě recyklace vzácných kovů bez dopadu na životní prostředí je cílem výzkumného projektu REEgain, který momentálně probíhá ve spolupráci českých a rakouských vědců.

Nápad na tento projekt přišel na popud profesorky Milady Vítové z Centra ALGATECH při Mikrobiologickém ústavu Akademie věd České republiky a profesora Dominika Schilda z Institutu pro biotechnologie v Kremži (IMC FH). ,,Díky vývoji nových technologií stoupá kontinuálně potřeba prvků vzácných zemin. Momentálně má monopol na těžbu těchto prvků Čína. V Číně ale bohužel není kladen žádný důraz na to, aby byla těžba šetrná k životnímu prostředí," říká Schild. Studie IMC FH v Kremži a Akademie věd České republiky ukázaly, že mikroorganismy jako bakterie a řasy dokážou prvky vzácných zemin znovu získat z elektronického odpadu. ,,S tím, co při použití naší metody po získání prvku vzácných zemin zbude, si může každý bez obav pohnojit zahrádku," říká Schild trefně.

Mezinárodní partnerství Rakousko a Česká republika

,,Interreg dokáže smazat hranice. Je to velmi dobrá příležitost, jak snadno propojit dvě země," říká Schild. ,,Centrum ALGATECH v Třeboni leží z geografického pohledu blíže Kremži než Praze. Jsme od sedmdesátých let na vedoucí pozici ve výzkumu mikroskopických řas v Evropě a jsme hrdí, že můžeme naší dlouholetou expertizou přispět k úspěchu projektu, který zajišťuje vývoj důležitých technologií pro budoucnost," podotýká Vítová.

K úspěchu projektu významně přispívají kromě obou iniciátorů také další dva partneři z Kremže: Donau-Universität a Karl Landsteiner Privatuniversität. Zatímco IMC FH a Centrum ALGATECH zajišťují, aby bakterie, respektive řasy, na sebe navázaly prvky vzácných zemin z elektronického odpadu, Donau-Universität má na starosti, aby byly prvky z masy bakterií a řas znovu odděleny. To je nutné, aby mohly být jednotlivé vzácné kovy znovu využitelné jako suroviny. Které prvky lze takto získat a v jakém množství, tím se zabývá Karl Landsteiner Privatuniversität.


Regionální průmysl profituje

Aby bylo zajištěno, že regionální hospodářství bude z vědeckých poznatků v praxi opravdu profitovat, jsou lokální podniky z oblasti zpracování odpadu a recyklace na projekt napojeny. Nejenže dodávají elektronický odpad, ale přispívají také k formulaci vědeckých otázek a jsou tak strategickými partnery celého projektu. Jmenovat můžeme například Innovationscenter der Saubermacher Dienstleistungs AG ve Štýrském Hradci a Stark GmbH v regionu Waldviertel. Na české straně je projekt podporován společností Městská vodohospodářská, která provozuje komunální čističku v Třeboni. ,,Díky vývoji použitelné technologie recyklace profituje region bezprostředně z dostupnosti hodnotných surovin. Kromě toho zde vznikají pracovní příležitosti pro vysoce kvalifikované specialisty z oblasti biotechnologie," říká Schild.

Financování prostřednictvím programu Evropské unie Interreg V-A Rakousko - Česká republika

Projekt REEgain byl zahájen v létě 2018 v rámci programu Interreg V-A Rakousko - Česká republika a bude podporován do léta 2022 Evropským fondem pro regionální rozvoj (EFRR) celkovou částkou přes jeden milion eur. ,,Bez finanční podpory programu Interreg by práce na tomto projektu nebyla reálná," zdůrazňuje Schild. Vysoké školy v Rakousku nedisponují žádným financováním, a proto jsou závislé na prostředcích třetích stran. REEgain je jeden z 56 přeshraničních projektů, které program Interreg Rakousko - Česká republika nyní podporuje.

Video k projektu: https://youtu.be/dcOHqJH0Bu8

Další informace: https://www.at-cz.eu/cz/ibox/po-1-posileni-vyzkumu-technologickeho-rozvoje-a-inovaci/atcz172_reegain

Fotografie: Čtyři partneři projektu IMC FH Krems, Akademie věd České republiky, Donau-Universität a Karl Landsteiner Privatuniversität. Zleva: Dipl. Biol. Dr. Julia Vierheilig, oddělení farmakologie, fyziologie a mikrobiologie, Karl Landsteiner Privatuniversität; doc. Jens Hartmann, Zentrum für Biomedizinische Technologie, Donau Universität; prof. Milada Vítová, Mikrobiologický ústav Akademie věd České republiky, Centrum ALGATECH; prof. Dominik Schild, Institut für Biotechnologie, IMC FH Krems

Autor: Martin Huleja

Už vím, kam s ním!
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí