zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zařizujete nové bydlení? Myslete i na životní prostředí

26.02.2020
Ekologické stavění, bydlení
Zařizujete nové bydlení? Myslete i na životní prostředí

Ekologická domácnost je téma posledních let. Jak žít a bydlet tak, abychom co nejméně zatěžovali přírodu? Začít můžeme už při nákupu vybavení...

Chcete si zařídit eko-domov a hledáte inspiraci? Přírodní bydlení není primárně o designu, důležitá je hlavně volba materiálů. Ty by měly být ekologické nejen z hlediska výroby, ale i likvidace - vsaďte na dřevo, sklo nebo třeba korek. Svou eko oázu klidu a pohody můžete sladit v libovolném designu, ať už v oblíbeném skandinávském, tradičním venkovském nebo populárním retro stylu.

Přírodní materiály jako cesta k udržitelnosti

Produkce plastu stále stoupá - zatímco v roce 1950 se na celém světě vyrobilo cca 1,5 milionů tun, v roce 2015 už to bylo 322 milionů. Množství odpadu v oceánech je přitom jen špičkou ledovce mezi problémy, které tento trend způsobuje životnímu prostředí. Chcete-li tedy bydlet a žít s ohledem na dobro budoucích generací, plastu se snažte vyhnout. A pokud to nejde, pořiďte alespoň produkty z recyklovatelných materiálů.

Chystáte-li se pořídit nový nábytek, zůstává díky rychlé obnovitelnosti nejekologičtějším materiálem dřevo. Interiér příjemně zútulní a pomůže navodit atmosféru klidu a kontaktu s přírodou. Samozřejmě je ideální maximálně využívat lokální zdroje - u exotických druhů je třeba započítat uhlíkovou stopu, vzniklou v důsledku dálkové přepravy. Trendem je také tzv. upcykling - renovace starších kusů (nejen) nábytku s cílem dát jim nový život, namísto smutného konce na smetišti.

Vedle estetiky myslete i na ekologii

Původ a technologii zpracování hlídejte také u textilií. O dopadech textilního průmyslu se v poslední době začíná mluvit, vedle plastů a dopravy patří totiž také toto odvětví mezi největší znečišťovatele. Naštěstí je v odvětví home-designu z čeho vybírat, a ekologických materiálů i designových řešení je už na trhu dostatečně široká nabídka. Váš obývací pokoj tak mohou zútulnit závěsy z bio-bavlny nebo třeba pohodlné sedačky z eko-kůže.

Dekorace můžete koupit nebo si je sami vyrobit. Zapojte fantazii, použijte přírodní materiály ze svého okolí nebo dejte druhý život předmětům, které byste jinak vyhodili. Ze sklenic a sušených květin vytvořte stylové aranžmá, nepotřebné nádobí použijte jako dekorační květináče a oblíbený starý svetr jednoduše přešijte třeba na polštář. Radost vám bude dělat ještě mnoho let.

Zdroj: PR článek

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí