zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Železničáři musí zastavit plošné kácení podél tratí, vyzývá Ministerstvo životního prostředí

29.02.2020
Doprava
Příroda
Les
Železničáři musí zastavit plošné kácení podél tratí, vyzývá Ministerstvo životního prostředí

Stromy podél železnic se plošně likvidovat nebudou ani z preventivních důvodů[i]. Správa železnic se musí zdržet kácení, dokud nebude ze všech hledisek zmapován stav jednotlivých stromů. Vyplývá to z nejnovějších pokynů Ministerstva životního prostředí pro kácení dřevin podél tratí. Ministerstvo rychle zareagovalo na plány železničářů porážet stromy ve velkém[ii] poté, co v lednu vstoupila v účinnost novela zákona o drahách[iii].

Věstník Ministerstva životního prostředí s metodickou instrukcí ke kácení podél drah najdete na: https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/vestnik_mzp_2020/$FILE/SOTPR-Vestnik_leden-200131.pdf

Na katastrofální dopad novely zákona o drahách ministra životního prostředí upozornila Nadace Partnerství, Arnika a Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu ve společném dopise[iv].

,,O stromy je třeba pečovat a jejich stav pravidelně kontrolovat. Jsou naší nejúčinnější klimatizací a nemůžeme je bezhlavě likvidovat jen proto, že si úředníci ze Správy železnic chtějí ušetřit práci," upozorňuje Marcela Klemensová z Arniky.

Z okolí železnic nelze odstraňovat stromy pouze z toho důvodu, že by teoreticky mohly spadnout do dráhy, třebaže aktuální nebezpečí pádu vůbec nehrozí. Provozovatel drah musí nejdříve zanalyzovat stav konkrétních stromů. Tento postup ostatně potvrdil i Nejvyšší správní soud, který ve svém rozsudku z loňského prosince plošné kácení stromů z preventivních důvodů označil jako nezákonné[v].

Nově platí, že kácení podél železnic musí být písemně oznámeno 15 dnů předem orgánu ochrany přírody, který je může pozastavit, omezit nebo zakázat, pokud odporuje požadavkům na ochranu dřevin.

Ministerstvo životního prostředí aktualizovalo metodický pokyn pro své úředníky, kteří jeho důsledným používáním mohou zabránit bezdůvodnému kácení stovek tisíc vzrostlých stromů. To se týká jen stromů rostoucích mimo les, zatímco lesní pozemky spravuje Ministerstvo zemědělství. Ze strany ministra Brabce jde tedy o nedostatečný krok.

,,Kácením u železnic jsou ohroženy stromy rostoucí na lesních pozemcích i mimo ně, včetně chráněných druhů živočichů. Dnes jsme proto na výročním setkání partnerů iniciativy Sázíme budoucnost vyzvali ministra Brabce, aby neprodleně zahájil jednání s Ministerstvem dopravy a Ministerstvem zemědělství a problém řešili společně," dodává Klemensová.

Poznámky

[i] TZ Arniky z 11.9.2019 Zmizí kolem železnic zbytečně statisíce stromů? Poslanci projednají katastrofální novelu zákona o drahách: https://arnika.org/zmizi-kolem-zeleznic-zbytecne-statisice-stromu-poslanci-projednaji-katastrofalni-novelu-zakona-o-drahach


[ii] TZ Arniky ze 3.2.2020 Správa železnic prosazuje plošné kácení podél tratí. Podle soudu je nezákonné:

[iii] Novela zákona o drahách účinná od 15. ledna 2020:

https://www.mdcr.cz/getattachment/Dokumenty/Drazni-doprava/Legislativa-v-drazni-doprave/Zakony-v-drazni-doprave/367-2019-novela-ZDR.pdf.aspx?lang=cs-CZ

[iv] Společný dopis Nadace Partnerství, Arniky a Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu ministrovi životního prostředí:

Zdroj: Tisková zpráva Arniky - Centra pro podporu občanů k 25. únoru 2020
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí