zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nový software vytváří 3D model stromu, testuje jeho stabilitu a pomáhá stanovit vhodnou péči

11.03.2020
Technologie
Příroda
Urbánní ekologie
Nový software vytváří 3D model stromu, testuje jeho stabilitu a pomáhá stanovit vhodnou péči

Do péče o městskou zeleň vstupují moderní technologie. Nový software AdBiAn, který vyvinuli brněnští arboristé ve spolupráci s IT odborníky, vytvoří 3D model stromu, na kterém je možné testovat jeho stabilitu v nejslabších bodech. Model poskytuje informace například o tom, jaká je odolnost stromu vůči zlomu a vývratu pod větrným náporem. Pomáhá vyhodnotit správnou péči a zvýšit tak životnost zeleně. Zároveň je díky softwaru možné včas odhalit a odstranit stromy, které jsou pro své okolí nebezpečné. Odborníci nástroj představili na Arboristické konferenci, která probíhá od 27. 2. do 28. 2. na České zemědělské univerzitě v Praze.

Česko následuje zahraniční trendy a více pozornosti tak získává tzv. modro-zelená infrastruktura - snaha dostat do měst co nejvíce prvků, které v něm zadrží vodu, šetří energie, omezí přehřívání a sníží znečištění ovzduší. Významnou roli zde hraje městská zeleň, ať již ve formě stromořadí či solitérů. Aby stromy ve městě přežily, potřebují vhodnou péči. ,,Na vyhodnocení toho, jak se o strom správně postarat, jsme vyvinuli nový software AdBiAn. Ten pracuje s daty, která specialisté nasbírají v terénu. Vytvoří na jejich základě 3D model stromu, z něhož sám vypočítá odolnost vůči větru, zlomu a vývratu. Stanoví bezpečnostní koeficient, který ukazuje, jaká je míra destabilizace stromu a jakým pěstebním zásahem ho lze stabilizovat. Software pomáhá vyčíslit pozitiva, která strom okolí přináší - například uložení CO2, ochlazení okolní teploty i plochu stínění. Všechny tyto informace ukazují, jak hodnotný je strom pro své okolí, což nám dává argumenty pro jeho ochranu," vysvětluje Ondřej Kolařík z projektu AdBiAn, který software na pražské konferenci představil.

3D model, který software vytvoří, je možné použít do vizualizací, popřípadě ho vytisknout na 3D tiskárně. Navíc umožňuje vizualizovat potřebná stabilizační opatření na konkrétním stromu.

Software nahradí ruční měření, výsledky zpřesní

Doteď se experti spoléhali převážně na ruční měření, popřípadě prováděli drahé přístrojové testy, které spočívaly v tom, že je na kmen stromu připevněn akustický tomograf, který pomocí šíření zvuku dřevem odhalí vnitřní strukturu dřeva a rozsah případných defektů. Tyto klasické testy se však svou cenou pohybují kolem 10 tisíc korun za měření jednoho stromu. AdBiAn tak šetří peníze i čas, navíc je jeho měření přesnější, takže se daří zachránit i cenné stromy, které by jinak byly hodnoceny jako rizikové. ,,Díky novému nástroji dokážeme přesně změřit rozsah dutiny a to, zda strom a jeho stabilitu ohrožuje. Pomáhá nám to zachraňovat staré stromy, které sice na pohled vypadají, že jsou na konci životnosti, ale ještě jsou v natolik dobrém stavu, že budou celou řadu let poskytovat domov vzácným druhům živočichů," upřesňuje Ondřej Kolařík.

Kromě záchrany hodnotných stromů umožňuje software i opak - včasné odhalení poškozených a nebezpečných dřevin, které na pohled působí zdravě. Z městské zeleně je tak možné odstranit stromy, u kterých hrozí zlom či vývrat a pro své okolí tak představují riziko.

Péče o již existující stromy je v době klimatických změn zásadní, protože nová výsadba začne jejich funkci plnit až za mnoho let. Mimolesní zeleň pomáhá ochlazovat města, udržuje v krajině vodu a vede k udržení biodiverzity. Stromy přitom ohrožuje jak sucho a nedostatek vláhy, tak i nemoci a parazité, kteří oslabené dřeviny napadají. Vhodné zásahy délku života a celkovou vitalitu stromů podpoří.

Software je výsledkem spolupráce brněnských arboristů a IT pracovníků. Mobilní aplikaci pro sběr dat, která poté software AdBiAn zpracovává a vyhodnocuje, pak vyvinula firma Notum Technologies.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí