zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nově objevený druh dostal kvůli znečištění jméno plasticus

08.03.2020
Odpady
Příroda
Šlendryján
Nově objevený druh dostal kvůli znečištění jméno plasticus

Vědci, kteří v těle doposud neznámého druhu různonožce objevili mikroplasty, pojmenovali tohoto korýše žijícího 6500 metrů pod hladinou Tichého oceánu Eurythenes plasticus. Chtějí tím upozornit na znečištění světových moří částečkami umělých hmot, napsala agentura DPA.

"Tímto pojmenováním jsme chtěli vyslat jasný signál proti znečišťování moří a dát najevo, že proti obrovské záplavě plastů musíme něco udělat," řekl vedoucí výzkumného týmu Alan Jamieson z univerzity v britském Newcastelu. Vědci dosud neznámého živočicha objevili v Mariánském příkopu a o svém nálezu informovali v odborném časopisu Zootaxa. Různonožec Eurythenes plasticus měří do pěti centimetrů.

V těle jednoho ze čtyř nalezených korýšů se vyskytoval plast polyethylentereftalát známý hlavně pod zkratkou PET, ze kterého se vyrábějí třeba jednorázové láhve na nápoje, fólie nebo textilní vlákna.

Organizace Světový fond na ochranu přírody (WWF) v souvislosti s objevem žádá dohodu proti zanášení plastového odpadu do moří a oceánů. "Nově objevený druh ukazuje, jak dalekosáhlé jsou následky našeho nedbalého zacházení s plasty," upozornila Heike Vesperová, vedoucí centra pro ochranu moří WWF. "Existují živočišné druhy, které žijí na nejodlehlejších a nejhlubších místech naší planety, a přesto jsou kontaminovány mikroplasty," dodala.

Nejvíce plastového odpadu se podle WWF vyváží ze Spojených států, Japonska a Německa. Končí často v zemích jihovýchodní Asie. "Tam ho nezřídka nelze recyklovat, a tak se pálí nebo sváží na skládky, odkud se dostane do moří," uvedla WWF. V moři se rozpadne na mikroplasty a dostane se do těl živočichů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí