zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Porušení pravidel likvidace chemikálií asi je za výbuchem v Hamru

10.03.2020
Havárie
Šlendryján
Porušení pravidel likvidace chemikálií asi je za výbuchem v Hamru

Příčinou loňského výbuchu v areálu firmy Purum na Českolipsku bylo zřejmě nedodržení postupu při likvidaci chemikálií. České televizi to dnes řekla policejní mluvčí Libereckého kraje Ivana Baláková. Při nečekané chemické reakci v provozovně likvidace nebezpečných odpadů bylo loni v listopadu osm pracovníků zraněno, jeden z nich později zemřel v nemocnici. ČT uvedla, že policie už také ví, jaké toxické látky při neštěstí unikly do ovzduší.

"Jednalo se o sloučeniny vysoce koncentrované kyseliny sírové a silně zásaditého hydroxidu sodného s příměsí dalších chemických sloučenin," řekla v ČT policejní mluvčí Baláková. Vdechnutí těchto látek při havárii způsobilo podle ní i smrt třiašedesátiletého zaměstnance firmy. "S vysokou mírou pravděpodobnosti bylo příčinou havárie nedodržení technologického postupu při likvidaci chemických látek," řekla Baláková v ČT.

S uniklými chemikáliemi se dostali do styku nejen záchranáři, hasiči a policisté, ale i zdravotníci, kteří se o zraněné starali v nemocnicích. Mnozí měli respirační a kožní potíže.

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje má po zásahu stále šest vozů mimo provoz. Jde o sanitky a vůz lékaře, které na místě zasahovaly nebo převážely zraněné. Po dekontaminaci čekají na technickou kontrolu, která je umožní vrátit do provozu. "My jsme v tuto chvíli čekali na šetření policie, především na látky, které byly na místě nalezeny," řekl dnes ČT mluvčí krajské záchranné služby Michael Georgiev. Škody na vybavení sanit půjdou do statisíců a kraj je zřejmě bude vymáhat po firmě.

V areálu ve Staré Lužici v Hamru na Jezeře působí Purum od roku 2002. Jde o úpravnu, která využívá metody chemické neutralizace odpadů a vápenocementové stabilizace. K možné příčině havárie 19. listopadu se firma nechce vyjadřovat. Policie událost prověřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, zatím nikoho neobvinila. Okolnosti neštěstí prověřuje také Státní úřad inspekce práce.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí