zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Blansko rozdá do domácností 1000 kontejnerů na bioodpad

16.03.2020
Odpady
Bioodpady
Recyklace
Blansko rozdá do domácností 1000 kontejnerů na bioodpad

Blansko rozdá lidem 1000 kontejnerů na bioodpad, v první vlně půjdou do domácností v místních částech města. Hnědé plastové nádoby tam od 1. dubna plně nahradí dosud používaný svoz bioodpadu v pytlích. Radnice to uvedla na svém webu.

Město bude nádoby o objemu 240 litrů ve spolupráci s dobrovolnými hasiči a občanskými aktivitami v místních částech zdarma rozdávat lidem v sobotu 14. a 21. března. "Věříme, že s novými nádobami se ještě zdokonalí systém sběru biologicky rozložitelných odpadů ve městě. Kontejner vzhledově podobný běžné popelnici bude mít každý u svého domu, očekáváme, že se díky tomu zvýší množství vytříděného biologicky rozložitelného odpadu a klesne jeho podíl ve směsném komunálním odpadu," uvedl starosta Blanska Jiří Crha (ODS).

Podle statistik odboru komunální údržby lidé v Blansku ročně vytřídí 1453 tun bioodpadu. Do nových kontejnerů město investovalo přes 1,8 milionu korun. Většinu ale získá zpět díky dotaci od ministerstva životního prostředí, která by měla pokrýt 85 procent nákladů.

Nové kontejnery by podle radnice měly zjednodušit manipulaci s bioodpadem, nebude také třeba řešit následnou likvidaci dosud používaných plastových pytlů. Svozová firma bude kontejnery od rodinných domů vyvážet od dubna do listopadu, vždy jednou za 14 dní ve čtvrtek. V Kompostárně Blansko se pak zbytky ovoce či zeleniny, pečiva, skořápky nebo odpad ze zahrádek, jako je tráva, listí či menší větve, zpracuje na biologické hnojivo.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí