zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Počet hybridů ve firmách se loni zdvojnásobil

07.04.2020
Doprava
Ekologická auta
Počet hybridů ve firmách se loni zdvojnásobil

Počet hybridních aut ve firemních flotilách se loni téměř zdvojnásobil o 1505 na 3262 vozů. Množství provozovaných elektromobilů vzrostlo o 631 na celkových 2709 vozů na elektřinu. Vyplývá to z databáze Merk.cz. Počet pořizovaných hybridů a elektromobilů je v porovnáním s vozy na konvenční benzinový nebo dieselový pohon ale stále zanedbatelný. Do firem loni mířilo kolem 180.000 nových osobních aut, tedy 72,5 procenta jejich celkového prodeje.

Hybridní vozy si stále častěji pořizují například taxislužby místo aut s dieselovým motorem. Důvodem jsou nižší provozní náklady i nižší náročnost na údržbu. Výhody hybridních vozů pro podnikové vozové parky vnímá podle průzkumu NMS Market Research 58 procent manažerů firemních flotil v Česku. O přechodu na hybridní vozy uvažuje 55 procent firem.

Hybridní auta využívají i obce či městští strážníci. Státní organizace a místní samospráva může na jejich nákup čerpat dotaci. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce prostřednictvím aktuální výzvy rozdělit až 100 milionů korun. Na hybridy je možné čerpat 50.000 Kč na vůz.

Vozy na hybridní pohon dokážou podle nedávného testu po Praze jezdit až ze dvou třetin bez emisí, čistě na elektrický pohon. Úspornost hybridů prokázal také nedávný test Toyoty Prius v Římě a jeho okolí. Prius jezdil v městském provozu ze čtyř pětin pouze na elektřinu a během této doby neprodukoval žádné emise.

Hybridy v Česku prodává zejména Toyota, u které tvoří hybridní pohon 40 procent prodejů. Dále například Audi, Mercedes nebo Mazda. Letos se očekává výraznější nástup Škody s jejím Superbem iV a novou hybridní Octavií.

Vedle ekologičnosti a nízké spotřeby patří mezi další benefity hybridů nízké náklady na servis, protože se skládají z méně dílů. Cena je téměř srovnatelná s konvenčními vozy, výhodou je pak vysoká zůstatková hodnota nebo až desetiletá výdrž baterie. Například hybridní Toyota Yaris stojí kolem 400.000 Kč, což je o 80.000 Kč pod startovací cenou nového VW Golf a zhruba na úrovni přeplňované benzinové Fabie v provedení Monte Carlo.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí