Pátek, 29. března 2024

National Geographic: Zpráva o delfínovi v Benátkách je podvrh

National Geographic: Zpráva o delfínovi v Benátkách je podvrh

Problém s dezinformacemi kolem pandemie způsobené koronavirem se zřejmě netýká jen alarmujících sdělení či způsobů boje proti nákaze, ale také pozitivních tvrzení. Časopis National Geographic v pátek na svém webu napsal, že nepravdivé jsou i zvěsti o "návratu" labutí do kanálů v Benátkách či o návštěvě delfína v tamních vodách. Manipulativní příspěvky měly na sociálních sítích i u tradičních médií masivní ohlas.

To, že v důsledku ochromení turistického ruchu je voda v benátských kanálech průzračnější, je soudě podle reportáží agentury Reuters a dalších médií pravdivá informace. Video s delfínem vydávané za záběry ze severoitalského města, bylo ale ve skutečnosti natočené v Cagliari na Sardínii, tedy stovky kilometrů od Benátek.

Podobné je pozadí fotografie, která měla dokládat "návrat" labutí do města, jehož ulice a náměstí jsou běžně plné turistů, avšak nyní zejí prázdnotou. Twitterový příspěvek uživatelky "ikaveri", ve kterém se snímek objevil, nasbíral už více než 280.000 sdílení a milion "lajků". Fotografie ovšem nebyla pořízena v centru Benátek, nýbrž na nedalekém ostrově Burano, uvedla investigativní skupina Bellingcat.

Tam jsou labutě podle National Geographic zcela běžným úkazem. "Ten tweet byl prostě o tom sdílet něco, co mi v těchto chmurných časech přineslo radost," řekla autorka zmíněného příspěvku, která žije v Indii. Sdílené fotografie prý zaznamenala na sociálních sítích a rozhodla se je dál šířit, původní tweet po upozornění od novinářů nesmazala.

"Tyhle zprávy o triumfu přírody v zemích těžce zasažených novým koronavirem dosáhly statisíců retweetů. Staly se hitem na instagramu a TikToku. Dostaly se do titulků zpravodajství," shrnuje obrovský dosah dezinformací o zvířatech National Geographic. Zmiňuje přitom i další senzační zprávu, podle níž do vesničky v čínské provincii Jün-nan "vnikla" skupina slonů, "zatímco lidé omezují společenský život".

"Ačkoli sloni v nedávné době skutečně jednou vesničkou v Jün-nanu v Číně prošli, jejich přítomnost není abnormální záležitostí, zároveň to nebyli sloni zachycení na šířících se snímcích," dodává web.

Sociální psycholožka působící na Stanfordově univerzitě Erin Vogelová vidí za šířením podobného obsahu honbu za "lajky" a pozitivními komentáři, které "nám dávají okamžitou sociální odměnu". Nepravdivé příběhy tohoto druhu ale mohou v konečném důsledku při současné ošemetné situaci posílit nedůvěru ve společnosti. Zjištění, že dobrá zpráva není skutečná, může být ještě více demoralizující než takovou zprávu vůbec nezaznamenat, míní Vogelová.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů