zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha 12 chce na svých pozemcích ekologičtější hospodaření

03.04.2020
Zemědělství
Urbánní ekologie
Praha 12 chce na svých pozemcích ekologičtější hospodaření

Praha 12 takzvaně propachtuje tři své pozemky ekologickým zemědělcům. Cílem je zlepšit životní prostředí a pomoci v boji se suchem. Pole budou rozdělená mezemi a bude zakázané použití chemických přípravků. Z orby radnice vyčlenila i pozemek kolem památného dubu na Točné. Uvedla to místostarostka městské části Eva Tylová (Piráti s podporou Zelených). První pachtovní smlouvu na ekologické hospodaření Praha 12 uzavřela minulý rok v srpnu.

"Reagujeme tak na důsledky klimatické změny, nejen zvyšující se sucho, ale i následné přívalové deště. Je třeba radikální změna zemědělského hospodaření. Ekologické zemědělství zabraňuje erozi půdy, zadržuje vodu v krajině, ale vede i k posílení druhové pestrosti živočichů a rostlin," uvedla Tylová.

Propachtovány byly dva pozemky v katastru Točná a jeden na hranici Cholupic. Pole budou zatravněná, na jiných mezích budou i stromy. Podle Tylové plánuje modřanská radnice vysadit komunitní sad, v němž se budou pěstovat ovocné stromy či bylinky.

"Pozemky v katastru Točná budou rozděleny mezemi tak, aby z nich nebyla splachována při přívalovém dešti půda na Branišovskou ulici," uvedl místostarosta Jiří Fremr. Cholupický pozemek bude podle Fremra osetý jako luční louka a kolem něj bude vysazený biokoridor.

Pro ekologické pěstování propachtuje své pozemky i hlavní město. Pole o celkové rozloze 430 hektarů budou rozdělená na maximálně pětihektarové plochy. Smlouvy zájemcům nabídne na pět let.

Velká pole byla již rozdělena u Dolních Počernic nebo ve Slivenci. Tam vznikla tři pole o šířce 30 metrů a na každém z nich je jiná plodina.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí