zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Koronavirus zelenou agendu nezastínil. Komise zahájila veřejnou konzultaci ke klimatickým cílům

07.04.2020
Klimatické změny
Koronavirus zelenou agendu nezastínil. Komise zahájila veřejnou konzultaci ke klimatickým cílům

Evropská komise včera navzdory koronavirové krizi oficiálně zahájila veřejnou konzultaci ohledně budoucí podoby klimatické politiky. Do 23. června se v ní zájmové skupiny a občané mohou vyjádřit k tomu, o kolik procent by měla EU do roku 2030 snížit emise oxidů uhlíku proti hodnotám z roku 1990.

Členské státy se zavázaly ke snížení emisí o 40 procent. Evropská komise v čele s Ursulou von der Leyenovou je ale v takzvané Zelené dohodě ambicióznější a hovoří o 50 až 55 procentech. Nyní se Komise ptá na názor občanů, stakeholderů a organizací.

Environmentalisté jsou však zklamaní. Dotazník totiž neobsahuje možnost vyjádřit se pro ještě větší navýšení cílů, tedy na více než Komisí navrhovaných 50-55 procent.

Ředitel environmentální skupiny CAN Europe Wendel Trio upozorňuje, že je takové snížení nedostačující. Pokud by chtěla Evropa splnit závazky Pařížské dohody a udržet zvyšování teploty na úrovni 1,5 stupně Celsia, muselo by se počítat s redukcí emisí oxidů uhlíku až o 65 procent.

Konečný cíl pak bude součástí klimatického zákona. Konkrétní cíle pro rok 2030 hodlá Komise podle návrhu zveřejnit do září, neboť chce nejprve vyčíslit přesný ekonomický dopad opatření spojených se zpřísněním závazků.

Autor: Kateřina Zichová | EURACTIV.cz a ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí