zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochránci přírody se bojí nárůstu pytláctví kvůli koronaviru

18.04.2020
Příroda
Šlendryján
Ochránci přírody se bojí nárůstu pytláctví kvůli koronaviru

Organizace na ochranu přírody se obávají nárůstu pytláctví, k němuž se v mnoha částech světa mohou uchylovat lidé ve venkovských oblastech, kteří kvůli šíření koronaviru přišli o životně důležité příjmy. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Podle americké Společnosti pro ochranu přírody (WCS) v Kambodži někdo otrávil tři z posledních několika set přežívajících ibisů obrovských. Vybito bylo také více než sto ptáčat nesyta indomalajského v největší kolonii vodních ptáků v jihovýchodní Asii, která leží v ptačí rezervaci Prek Toal v kambodžské provincii Siem Reap.

Ochránci přírody podle WCS zaznamenali nárůst lovu chráněných druhů zvířat od doby, kdy šíření koronaviru začalo narušovat tradiční ekonomické a společenské systémy ve venkovských oblastech. "Lidé najednou nemají jinou možnost, než se uchýlit k přírodním zdrojům. Už jsme zaznamenali nárůst pytláctví," řekl regionální ředitel WCS v Phnompenhu Colin Poole.

Skupiny na ochranu přírody by proto měly dělat maximum, aby podpořily místní obyvatele, dodal. "Právě oni jsou poslední obrannou linií pro lesy, ptáky, mokřady - a jsou to lidé, kteří právě teď potřebují pomoci, aby měli na vybranou a nebyli nuceni zabíjet volně žijící zvířata, aby přežili."

Také v Indii už se objevily zprávy o nárůstu případů pytlačení tygrů - a v Africe panují obavy ze zvýšeného rizika pro nosorožce a další ohrožené druhy. Matt Brown, ředitel skupiny ochránců přírody Nature Conservancy pro region Afriky uvedl, že prudký pokles počtu turistů v klíčových afrických rezervacích a národních parcích místní lidi připravil o značnou část příjmů.

"Máme obavy, že se jim nebude dařit udržet účinný dohled nad těmito oblastmi, když zhruba 50 procent jejich plánovaných zisků zmizelo," řekl Brown. Uzavření výrobních podniků navíc připravilo o práci mnoho lidí, takže by rezervace a parky mohly být pod dvojím tlakem, dodal.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí