zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Karlovarský kraj získá novou přírodní památku, luční prameniště

19.04.2020
Příroda
Chráněná území
Karlovarský kraj získá novou přírodní památku, luční prameniště

Karlovarský kraj bude mít novou přírodní památku. Na seznam přibude Rudenské luční prameniště nedaleko Vysoké Pece u Nejdku. Vyhlášením památky se dostane větší ochrany tamním mechovým slatiništím, přechodovým rašeliništím, lučním biotopům a na ně navazujícím ochranářsky významným druhům, uvedl krajský radní Karel Jakobec (ODS). Rozhodli o tom krajští radní.

"Luční prameniště leží při severním okraji venkovské zástavby v katastrálním území Rudné a jedná se o dílčí část Evropsky významné lokality. Představuje zhruba její jednu dvacetinu, přičemž je rozděleno do tří částí o celkové výměře 23,15 hektaru," řekl Jakobec.

Ze vzácných rostlin se v Rudenských lučních prameništích nachází vstavač nachový, prstnatec májový či například prha arnika. Kromě ochrany ekosystémů a vzácných organismů se větší ochraně dostane i prameništím, která jsou významnou formou povrchové vody.

Podle krajského úřadu není nutné zřídit nové památce ochranné pásmo. Území dostatečně chrání to, že je současně Evropsky významnou lokalitou a existuje tam udržitelné hospodaření na zemědělské půdě. Vyznačeno bude hraničními sloupky a pruhy na hraničních stromech.

Luční prameniště je na jedněch z mála zemědělských ploch, které nebyly v minulosti dotčené plošnými melioracemi. Lze tak na nich i v jejich okolí sledovat přirozený vývoj lučních ekosystémů daného typu, uvedl Jakobec.

Karlovarskému kraji přibývají přírodní památky průběžně. V poslední době se jí staly například Louky u Dlouhé Lomnice, kde žije motýl hnědásek chrastavcový a také bohatá společenstva rostlin a živočichů mokřadních luk. Hnědásek chrastavcový patří ke kriticky ohroženým druhům denních motýlů, a to nejen v České republice, ale i v celé Evropě.

Barbora Horáčková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí