zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidé v Plzni míří ve velkém do lesů, působí tam škody

19.04.2020
Les
Šlendryján
Lidé v Plzni míří ve velkém do lesů, působí tam škody

Správce plzeňských městských lesů trápí neukáznění lidé, kteří nyní ve zvýšené míře chodí do přírody, protože nemohou kvůli koronavirovým opatřením navštěvovat kulturní akce, bazény, wellnes, nákupní střediska či fit centra. Ve všech městských rekreačních oblastech je tak teď mnohonásobně vyšší pohyb lidí. Odhazují tu ale odpadky, včetně jednorázových roušek, způsobují lesní požáry, vjíždějí auty až do lesa a jejich psi plaší nebo dokonce vážně zraňují lesní zvěř, řekl ČTK Richard Havelka z městské organizace Správa veřejného statku města Plzně.

Vedení města proto vyzývá návštěvníky lesa k ohleduplnosti a opatrnosti. Podle technického náměstka primátora Pavla Šindeláře (ODS) je zvlášť nebezpečné rozdělávání ohně a odhazování nedopalků cigaret. "V lesích je velké sucho, stačí malá jiskřička a může vzniknout velký požár. V posledních dnech jsme museli hasit pět požárů, čtyři z nich v Boleveckých lesích a jeden u Kokotských rybníků," řekl.

Také volné pobíhání psů, kteří plaší zvěř, je škodlivé. V posledních dnech oproti jiným zaznamenali lesníci mnohem více případů, kdy auto srazilo psem vyplašené zvíře. "Zároveň se množí i případy, kdy lesníci nacházejí zvěř usmrcenou volně pobíhajícími psyř. Některé druhy volně žijící zvěře teď přivádějí na svět mláďata a štvaní psy je pro ně vysoce rizikové. Prosíme návštěvníky, aby dodržovali zákon a své čtyřnohé miláčky drželi v lese na vodítku," zdůraznil Havelka. Problém je podle něj i nevhodné parkování aut. Řidiči často nerespektují zákaz vjezdu do lesa, jeden dokonce zajel autem až doprostřed lesní paseky.

Plzeň obhospodařuje přes 4000 hektarů lesa ve svém bezprostředním okolí. Stará se o deset rekreačních oblastí, jejichž součástí jsou městské lesy i bolevecká rybniční soustava.

Lada Pešková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí